Mana (energie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Výraz mana (resp. magenergie) označuje koncept vytvořený domorodými obyvateli ostrovů Tichého oceánu. Koncept je v různých tichomořských kulturách mírně odlišný, ale existují zásadní společné prvky. Zásadním společným prvkem je stejná etymologie. Především označení mana znamená nadpřirozenou sílu oživující všechny věci; oživující princip, vizualizovaná transformativní energie posvátného času a prostoru, transformační síla vize. Celý koncept se vyskytuje ve 4 hlavních podobách ve 4 dominantních kulturách Tichomoří, jedná se o kultury Polynésie, Melanésie, Hawaie a Maorů (na Novém Zélandě).

Mana v melanézské kultuře[editovat | editovat zdroj]

Podle melanéských šamanů je mana psychická energie, kterou lze akumulovat stejně jako elektřinu a jejíž dostatečná akumulace umožňuje přechod do posvátného času a prostoru.

Mana v jiných kulturách a náboženstvích[editovat | editovat zdroj]

Existují paralely mezi manou a podobnými koncepty i v jiných kulturách. Například někteří vědci identifikují manu jako oživující kosmickou energii totožnou s jogínskou pránou a s čchi (jap. ki) čínských buddhistů a taoistů. Tomuto konceptu životní energie odpovídá i mana nebeská, kterou uvádí Bible v Evangeliu podle Jana (verše 6.33) slovy: Chléb Boží je ten, který sestupuje z nebe a dává život světu.. Botanické vysvětlení zázraku biblické many je na stránce Mana (pokrm).

Počítačové hry[editovat | editovat zdroj]

Koncept je užíván v některých fiktivních světech a RPG hrách postavených na fantasy principech ve formě množství magické energie, kterou mají k dispozici kouzelníci, případně další kouzlící postavy jako hraničáři nebo černokněžníci, na sesílání kouzel. Toto množství bývá často označováno zkratkou MP (mana points).