Přízrak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Přízrak či duch je typ nefyzické či nadpřirozené bytosti, tvořené hmotou mlhovité konzistence. Duchové osob obvykle mají sídlit tam, kde zemřeli nepřirozenou smrtí, nebo se neodpoutali od svého fyzického těla. Mají se nacházet ve městech i v přírodě, nejčastěji však na hřbitovech, nebo ve starých budovách.

Zvláštním druhem ducha je poltergeist, harašící přízrak, který se v domě projevuje posouváním nábytku a podobnými kinetickými jevy.

Velmi často se duchové vyskytují ve fantasy literatuře, a to s dobrými i zlými vlastnostmi.

Vyvolávání duchů a spiritismus[editovat | editovat zdroj]

Aktivity lidí, kteří věří v možnost vyvolávání duchů a komunikování s nimi, se nazývají spiritismus (česky duchařina).

Jiné významy slova duch[editovat | editovat zdroj]

Filozofické směry, které připouštějí existenci duše, často rozlišují duši (lat. anima), jako jakýsi životní princip, a ducha, jako podstatu svobodné vůle a abstraktního poznání.

Kromě toho slovo duch také bývá dosti často používáno v přeneseném významu slova jakožto podstata věci či jádro jevu. Mluví se o duchu nějakého díla, duchu určitého jevu, duchu dobové události apod., jedná se jakoby o jejich vnitřní, racionálními metodami nezachytitelné či nadpřirozené, vlastnosti a prapodstatu. Slovo duch se také používá coby zvláštní příměr – např. něco se stalo v souladu s duchem doby nebo také v dobovém duchu – zde je obvykle míněno to, že vše bylo racionálně nepochopitelné a zároveň v souladu s očekáváním v příslušném dobovém kontextu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]