Strašidlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: strašák nebo Strašidla.
Francisco Goya, Strašidlo přichází, 1797

Strašidlo, strašák či bubák je nadpřirozená bytost, jejíž zmiňování či vypravování má vyvolat strach, především v dětech. Typická je „pedagogická“ funkce strašidel, například polednice měla trestat děti které zváleli obilí a klekánice za se ty které se nevrátili do soumraku domů. Mezi další takové bytosti patří nemodlenka, která unáší děti které se nechtějí modlit, postelníček budící děti dlouho se povalující na posteli a pucnoha či škrabinožka, který ostrým nožem seškrabuje bláto z nohou.[1] Podobně jsou děti strašeny čertem. Jako strašidla jsou také běžně označovány přízraky či duchové zemřelých, ale i jiné bytosti z mýtů a pověstí, jako upíři, vodníci, skřítci a další. Strašení dětí je dnes jako výchovný prostředek odmítáno.[2][3]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

  • V knihách o Harry Potterovi je bubák (anglicky boggart) bytostí která na sebe bere podobu toho co se člověk nejvíce bojí.
  • Ve svém díle Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel podává Josef Váchal řadu nadpřirozených bytostí které dělí na přírodní, lidská, vesmírná a ďábelská. Jedno z hesel se věnuje i bubákovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VONDÁČEK, Vladímír. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Praha : Columbus, 2012. ISBN 978-80-87588-04-8. S. 106.  
  2. http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/mensi-deti/18004-strasidla-do-vychovy-nepatri
  3. http://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi/355115/pockej-uz-brzy-prijde-cert-nebo-tata-straseni-deti-je-selhani-rodicu.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]