Strašidlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: strašák nebo Strašidla.
Francisco Goya, Strašidlo přichází, 1797

Strašidlo, strašák či bubák je nadpřirozená bytost, jejíž zmiňování či vypravování má vyvolat strach, především v dětech. Typická je „pedagogická“ funkce strašidel, například polednice měla trestat děti, které zválely obilí a klekánice za se ty, které se nevrátily do soumraku domů. Mezi další takové bytosti patří nemodlenka, která unáší děti které se nechtějí modlit, postelníček budící děti dlouho se povalující na posteli a pucnoha či škrabinožka, který ostrým nožem seškrabuje bláto z nohou.[1] Podobně jsou děti strašeny čertem. Jako strašidla jsou také běžně označovány přízraky či duchové zemřelých, ale i jiné bytosti z mýtů a pověstí, jako upíři, vodníci, skřítci a další. Strašení dětí je dnes jako výchovný prostředek odmítáno.[2][3]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

  • V knihách o Harry Potterovi je bubák (anglicky boggart) bytostí, která na sebe bere podobu toho, čeho se člověk nejvíce bojí.
  • Ve svém díle Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel podává Josef Váchal popis řady nadpřirozených bytostí, které dělí na přírodní, lidské, vesmírné a ďábelské. Jedno z hesel se věnuje i bubákovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VONDÁČEK, Vladímír. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Praha: Columbus, 2012. ISBN 978-80-87588-04-8. S. 106. 
  2. http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/mensi-deti/18004-strasidla-do-vychovy-nepatri
  3. http://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi/355115/pockej-uz-brzy-prijde-cert-nebo-tata-straseni-deti-je-selhani-rodicu.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]