Strašidlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: strašák nebo Strašidla.
Francisco Goya, Strašidlo přichází, 1797

Strašidlo, strašák či bubák je nadpřirozená bytost, jejíž zmiňování či vypravování má vyvolat strach, především v dětech. Typická je „pedagogická“ funkce strašidel, například polednice měla trestat děti, které zválely obilí a klekánice zase ty, které se nevrátily do soumraku domů. Mezi další takové bytosti patří nemodlenka, která unáší děti, které se nechtějí modlit, postelníček budící děti dlouho se povalující na posteli a pucnoha či škrabinožka, který ostrým nožem seškrabuje bláto z nohou.[1] Podobně jsou děti strašeny čertem. Jako strašidla jsou také běžně označovány přízraky či duchové zemřelých, ale i jiné bytosti z mýtů a pověstí, jako upíři, vodníci, skřítci a další. Strašení dětí je dnes jako výchovný prostředek odmítáno.[2][3]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

  • V knihách o Harry Potterovi je bubák (anglicky boggart) bytostí, která na sebe bere podobu toho, čeho se člověk nejvíce bojí.
  • Ve svém díle Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel podává Josef Váchal popis řady nadpřirozených bytostí, které dělí na přírodní, lidské, vesmírné a ďábelské. Jedno z hesel se věnuje i bubákovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VONDÁČEK, Vladímír. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Praha: Columbus, 2012. ISBN 978-80-87588-04-8. S. 106. 
  2. Archivovaná kopie. www.prozeny.cz [online]. [cit. 2016-12-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-02. 
  3. http://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi/355115/pockej-uz-brzy-prijde-cert-nebo-tata-straseni-deti-je-selhani-rodicu.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]