Přeskočit na obsah

Strašidelný dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dům Winchesterů, kde údajně straší

Strašidelný dům je dům nebo jiná budova, o kterém se věří, že je obýván duchy zemřelých, kteří mohou být bývalými obyvateli nebo vlastníky. Parapsychologové přisuzují strašení duchům zemřelých nebo jako jev, který je následkem násilných nebo tragických událostí v budově, jako třeba vražda, sebevražda nebo náhlá smrt.[1] Nabízejí se též vysvětlení na bázi Occamovy břitvy, která přisuzují jevy spojované se strašením dezinterpretaci přirozených zvuků v konstrukcích, živým snům, lidské ovlivnitelnosti a přítomnosti toxických látek, které mohou způsobit halucinace.

V roce 2005 se konal ve Spojených státech amerických, v Kanadě a ve Spojeném království průzkum Gallup Poll, který ukázal, že lidé věří ve strašidelné domy více než v jakékoliv jiné paranormální jevy – 37 % Američané, 28 % Kanaďané a 40 % v případě Britů.[2][3]

Zámecká a hradní strašidla[editovat | editovat zdroj]

Kromě podání o domech, kde straší, existují také podání o zámcích a hradech, ve kterých má strašit. Mezi nejznámější zámecká a hradní strašidla v Česku patří bílé paní Markéta z Hradce a Perchta z Rožmberka, straší ale i Zvíkovský rarášek, černá paní Marie Magdalena v Novém Městě nad Metují, černí kohouti, červení kohouti, čerti, draci, kapucín, černý kočár, morové vojsko, černí psi, bezhlaví rytíři, skřítci, správcové panství, vlci, zvuky.

V literatuře se takové strašidlo objevuje například v příběhu Strašidlo cantervillské Oscara Wildea.

Strašidelný dům ve Strašicích[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 se česká média, vědci i paravědci zajímali o tzv. strašidelný dům ve Strašicích, kde se odehrávaly záhadné jevy jako samovolné hoření zásuvek, praskání skel a žárovek a podobně. Mluvčí ČEZ na konci října prohlásil, že jde o vysokofrekvenční jevy, které nejsou popsány v žádné odborné literatuře, a že svědky jevů byli i dva technici ČEZ. Člen klubu skeptiků Sisyfos a bývalý ředitel Fyzikálního ústavu ČSAV Luděk Pekárek naproti tomu tvrdil, že vysvětlovat dění v domě působením nějaké nahromaděné energie nebo dokonce nadpřirozenými silami je nesmysl a příčiny je třeba hledat v lidech a ne v nějakých vnějších silách a elektromagnetických polích.[4] Studie Ing. Cimbolince pro firmu ČEZ Distribuce určila jako příčinu daných jevů rekonstrukci železniční tratě a nádraží v Rokycanech. Koleje byly spojeny s lokomotivami a s kolejemi, jak se ukázalo, bylo spojeno v Roky­canech, i když nezáměrně, staré kovové potrubí s asfaltovou izolací. Na elektrifikované železniční trati vznikající vyso­kofrekvenční signál se tedy šířil do vzdálenějších míst díky kovové trubce v zemi (kam se dostal galvanickou vazbou), která je dobrý vodič. Po odkrytí zeminy před domkem Mračkových se vysokofrekvenční energie (dosud pohl­covaná zeminou) dostala až na základový zemnič, který je u Mračků pod celým domem a sloužil za ja­kousi anténu, zachycující vysokofrekvenční energii z potrubí. Skutečně také po tom, co bylo potrubí zahrnuto, ustaly u Mračků výboje v zásuvkách a už jenom vyskakovaly jističe. Jističe vypadávaly později i v Hořovicích s tím, jak pokračovaly práce na trati. Příčina tohoto jevu nebyla 8. července 2010 vysvětlena.[5]

Fikce a atrakce[editovat | editovat zdroj]

Strašidelné domy se často vyskytují v gotické fikci a jako druh atrakce v zábavních parcích. Jeden z nejznámějších případů je popsán v knize Horor v Amityville.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Haunted house na anglické Wikipedii a Haunted house na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

  1. WATTS, Linda S. Encyclopedia of American Folklore. New York: Infobase Publishing, 2007. Dostupné online. ISBN 978-1-4381-2979-2. Kapitola A to Z entries: haunted houses, s. 192. (anglicky) 
  2. LYONS, Linda. Paranormal Beliefs Come (Super)Naturally to Some [online]. Gallup, 2005-11-1 [cit. 2010-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MOORE, David W. Three in Four Americans Believe in Paranormal [online]. Gallup, 2005-06-14 [cit. 2010-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Petr Ježek, Nikola Veverková, Lenka Veselá: Video: V záhadném domě „straší“ sami jeho obyvatelé, říká fyzik, iDnes.cz, 3. 11. 2009
  5. Karel Wágner: Proč hořely zásuvky ve Strašicích?, karelwagner.blog.idnes.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Březina Karel: Přehled hradních a zámeckých strašidel, 450 stran, Littera, Brno 2007

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]