Strašidelný dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dům Winchesterů, kde údajně straší

Strašidelný dům je dům nebo jiná budova, o kterém se věří, že je obýván duchy zemřelých, kteří mohou být bývalými obyvateli nebo vlastníky. Parapsychologové přisuzují strašení duchům zemřelých nebo jako jev, který je následkem násilných nebo tragických událostí v budově, jako třeba vražda, sebevražda nebo náhlá smrt.[1] Nabízejí se též vysvětlení na bázi Occamovy břitvy, která přisuzují jevy spojované se strašením dezinterpretaci přirozených zvuků v konstrukcích, živým snům, lidské ovlivnitelnosti a přítomnosti toxických látek, které mohou způsobit halucinace.

V roce 2005 se konal ve Spojených státech amerických, v Kanadě a ve Spojeném království průzkum Gallup Polls, který ukázal, že lidé věří ve strašidelné domy více, než v jakékoliv jiné paranormální jevy – 37 % Američané, 28 % Kanaďané a 40 % v případě Britů.[2][3]

Strašidelné domy se často vyskytují v gotické fikci a jako druh atrakce v zábavních parcích. Jeden z nejznámějších případů je popsán v knize Horor v Amityville.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Strašidelný dům ve Wikimedia Commons V tomto článku byly použity překlady textů z článků Haunted house na anglické Wikipedii a Haunted house na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

  1. WATTS, Linda S.. Encyclopedia of American Folklore. New York : Infobase Publishing, 2007. Dostupné online. ISBN 978-1-4381-2979-2. Kapitola A to Z entries: haunted houses, s. 192. (anglicky)  
  2. LYONS, Linda. Paranormal Beliefs Come (Super)Naturally to Some [online]. Gallup, 2005-11-1, [cit. 2010-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MOORE, David W.. Three in Four Americans Believe in Paranormal [online]. Gallup, 2005-06-14, [cit. 2010-02-14]. Dostupné online. (anglicky)