Hashim Thaçi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hashim Thaçi
Hashim Thaçi, 2012.jpg

5. prezident Kosovské republiky
Úřadující
Ve funkci od:
7. dubna 2016
Předseda vlády Isa Mustafa
Předchůdce Atifete Jahjagová

1. premiér Kosovské republiky
Ve funkci:
9. ledna 2008 – 9. prosince 2014
Předchůdce funkce zřízena
Nástupce Isa Mustafa
Stranická příslušnost
Členství Demokratická strana Kosova (1999-2016)
Nezávislý (2016-)

Narození 24. května 1968 (52 let)
Skenderaj, JugoslávieJugoslávie Jugoslávie (dnes Kosovo)
Národnost Albánci
Choť Lumnije Thaçi
Profese politik a voják
Ocenění Honorary citizen of Ulcinj (2015)
honorary doctorate of the University of Tirana (2015)
Commons Kategorie Hashim Thaci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hashim Thaçi (* 24. května 1968) je od 7. dubna 2016 prezidentem Kosovské republiky. Kosovskoalbánský politik byl od 9. ledna 2008 do 9. prosince 2014 premiérem Kosova a jeho prvním premiérem po vyhlášení nezávislosti, které proběhlo dne 17. února 2008. V letech 1999 až 2016 byl členem Demokratické strany Kosova. Během Kosovské války v letech 1998 až 1999 byl velitelem organizace Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK). Je obviňován z terorismu a ze zodpovědnosti za páchání válečných zločinů.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Hashim Thaçi studoval filozofii a historii na univerzitě v Prištině. Po studiích emigroval do Švýcarska, kde se seznámil s představiteli albánské komunity. Byl jedním ze zakladatelů albánského hnutí odporu, napojeného na albánskou mafii. Jeho ideologie navazovala na albánský nacionalismus a ideu Velké Albánie. V roce 1991 se Thaci stal vůdčím studentským aktivistou Nezávislé studentské asociace a otevřeným zastáncem marxisticko-leninské organizace „Národní kosovské hnutí“.[2] V letech 1992 a 1993 dokončil společně se skupinou Adema Jashariho tajný vojenský výcvik v severní Albánii, připravuje se na ozbrojené zásahy v Kosovu a Metohii. V roce 1993 opustil Thaci Švýcarsko a odjel do Albánie. Stal se členem vnitřního vedení UÇK, zodpovědným za financování, školení a vyzbrojování. V Albánii organizoval výcvik UÇK, s jeho bojovníky poté přešel do Kosova.

Thaci je podezírán z účasti na teroristických akcích uskutečněných v květnu roku 1993 v blízkosti města Glovac, kde údajně společně s dalšími čtyřmi spolupachateli přepadl a zabil dva a těžce zranil pět dalších členů policejní hlídky, která se skládala ze Srbů a Albánců. Druhá teroristická akce připisovaná Thaciho skupině byla provedena na silnici vedoucí z města Mitrovica směr Pec, kde byl jeden policejní důstojník zabit a druhý byl ze zálohy zraněn. Roku 1997 byl v Srbsku odsouzen na 10 let vězení. V březnu se stal Hashim Thaçi politickým velitelem Kosovské osvobozenecké armády, kde dostal přezdívku Gjarpëri („Had“). V roce 1998 zahájil tajná jednání s americkými vyjednavači, v kontaktu byl s tehdejší ministryní zahraniční věcí USA Madeleine Albrightovou. Díky těmto kontaktům si vysloužil označení „miláček Albrightové“.[3][4] V roce 1999 se účastnil vyjednávání v Rambouillet jako představitel kosovské delegace.

Pod jeho velením údajně docházelo k páchání válečných zločinů,[5] proto na něj byla podána žaloba a vydán zatykač Interpolu. Thaci je spojován s vytvořením tábora Lapusnik, kde zahynulo mnoho Srbů a Albánců, dále je podezříván ze zapojení do vraždy Ahmeta Krasniciho, který býval ministrem obrany vlády Ibrahima Rugovy v „Kosovské republice“. Autor Chris Hedges ve svém článku v New York Times z 25. června 1999, který nesl název Kosovští rebelové podezřelí ze vzájemné likvidace, napsal, že Thaci zorganizoval likvidaci svých politických a vojenských soupeřů.[6] Ministerstvo spravedlnosti Srbské republiky postoupilo Mezinárodnímu soudnímu dvoru pro bývalou Jugoslávii obsáhlou sbírku důkazů a místopřísežné prohlášení týkající se zločinů spáchaných na příkaz nebo s vědomím Thaciho. Byl sice zatčen, ale zanedlouho propuštěn. Díky svým kontaktům a laxnosti mezinárodního společenství v potírání válečných zločinů spáchaných kosovskými Albánci se Thaci před mezinárodní soud v Haagu nedostal.[7] V roce 2008 byl obviněn bývalou žalobkyní Mezinárodního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii Carlou del Ponte, že v roce 1999 osobně organizoval únos až tří stovek kosovských Srbů, kteří byli převezeni do Albánie a tam jim byly lékaři odebírány tělesné orgány, které pak byly prodávány zájemcům v Evropě. Srbské oběti pak byly zavražděny a pohřbeny.[8][9][10]

Jako představitel Demokratické strany Kosova (PDK) se Hashim Thaçi v listopadových volbách roku 2007 stal premiérem kosovsko-albánského státu, předchůdce Republiky Kosovo, vyhlášené 17. února 2008.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]