Důl Žofie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Důl Žofie
Důl Žofie
Důl Žofie
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Důl Žofie je bývalý černouhelný hlubinný důl, který se nachází v Porubě (část Orlové). Důl je také znám pod názvem Fučík 5, který nesl po svém začlenění do dolu Julius Fučík.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Těžba uhlí na dole Žofie byla zahájena v roce 1871 těžířstvem bratří Gutmannů Kamenouhelné doly Orlová-Lazy.

Po 2. světové válce byl důl znárodněn a stal se součástí národního podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly (pozdější OKD). V roce 1963 došlo k začlenění Žofie pod důl Československý pionýr (původní doly Evžen a Václav). K dalšímu slučování došlo v roce 1970, kdy byl Československý pionýr začleněn pod Důl Julius Fučík a Žofie se stala závodem č. 5 tohoto dolu, krátce označovaná jako Fučík 5.

Po ukončení těžby v roce 1995 byl areál dolu předán státnímu podniku DIAMO, odštěpný závod Odra. Na bývalém dole byla vybudována čerpací stanice důlní vody (tzv. vodní jáma), která od 29. 5. 1999 chrání činné doly v okolí před přítokem důlní vody z uzavřených uhelných dolů revíru.

Třídírna Dolu Žofie byla od 4. 4. 1997 do 26. 9. 2001 nemovitou kulturní památkou.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2005 získalo areál dolu do svého vlastnictví město Orlová (vyjma vodní jámy, která zůstává ve správě podniku DIAMO), které zde plánuje vybudování průmyslové zóny. Z tohoto důvodu město vložilo areál do majetku společnosti Orlovská průmyslová a podnikatelská zóna Žofie, kterou město založilo společně s firmou ROSH (od prosince 2006 je firma ROSH jediným vlastníkem zóny).

Důl Žofie 1967[editovat | editovat zdroj]

Ve středu 26. dubna 1967 navečer došlo na závodě Žofie tehdejšího Dolu Čs. pionýr v Orlové k závalu, který uzavřel únikovou cestu šestici horníků. Tato nehoda byla svým průběhem motivací pro mnohá zlepšení záchranářské techniky a taktiky a svým šťastným koncem pomohla k zvýšení prestiže báňské záchranné služby v očích tehdejší veřejnosti.

Zapomenutá Orlová[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2021 byl důl zařazen do historické stezky Zapomenutá Orlová. Na místě se nachází také informační cedule.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-09]. Identifikátor záznamu 162182 : uhelný důl hlubinný Žofie/Čs. pionýr/Fučík, z toho jen: třídírna. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Zapomenutá Orlová. zapomenutaorlova.muor.cz [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]