Chvojník dvouklasý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChvojník dvouklasý
alternativní popis obrázku chybí
Chvojník dvouklasý (Ephedra distachya)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Gymnospermae)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád liánovcotvaré (Gnetales)
Čeleď chvojníkovité (Ephedraceae)
Rod chvojník (Ephedra)
Binomické jméno
Ephedra distachya
L., 1753
Synonyma
  • chvojník obecný (Ephedra vulgaris) Rich.[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chvojník dvouklasý v detailu vlevo samičí, vpravo samčí rostlina

Chvojník dvouklasý (Ephedra distachya), zvaný také chvojník obecný, je stálezelená nahosemenná rostlina z čeledi chvojníkovitých.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento druh chvojníku je rozšířen od pobřeží jihoevropského Atlantiku přes středomořský region, jižní a západní údolí Alp, Panonskou pánev (vzácně i na jižním Slovensku v oblasti Štúrova), stepní oblasti u Černého moře, pobřeží Krymského poloostrova až po západní SibiřStřední Asii.

Přednostně roste na navátých píscích a na územích s nevýživnou, suchou a propustnou půdou. Vyskytuje se v pobřežních i horských regionech se skalnatým nebo písčitým podložím, stejně jako ve stepích a v travnatých krajinách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Chvojník dvouklasý je dvoudomý, neopadavý, silně rozvětvený, metlovitý keř, vysoký až 60 cm. Větve jsou silné 2 mm, strnule vzpřímené, válcovité, členěné uzlinami a podélně rýhované. Barvu mají zelenou a jsou fotosyntetizující. Listy jsou velmi nenápadné, dosahují délky maximálně do 2 mm, jsou vstřícné, šupinovité.

Keř kvete od května do září, "květy" – šištice jsou vždy jednopohlavné. Samičí šištice jsou nazelenalé a vyrůstají na brachyblastech, vajíčka mají chráněna obaly připomínající listeny. Samčí jsou nažloutlé, mají jednu "tyčinku" s výtrusnicemi.

Nepravé bobulovité plody jsou červené, mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou shloučené do šišticovitého plodenství, dozrávají na podzim.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nať chvojníku dvouklasého, shodně s ostatními chvojníky, obsahuje aromatické sloučeniny, flavonoidy a několik alkaloidů, z nichž nejdůležitější je efedrin. Efedrin se používá v lékařství jako prostředku na astma, nemoci dýchací soustavy, alergie a jako stimulant, případně je zneužíván k přípravě drog, např. pervitinu. Zdravotnictví nyní používá pouze efedrin vyráběný průmyslově, takže význam chvojníku jako léčivé rostliny vymizel.[3]

Přírodní drogy se používá pouze v drobném lidovém léčitelství nebo ve velkém v asijské medicíně, tyto neregistrované medikamenty je do České republiky zakázáno dovážet.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Přestože se tento druh vyskytuje v tak širokém regionu, hrozí v mnoha oblastech jeho vymizení. Na Slovensku je zařazen ke kriticky ohroženým druhům (CR) a je tam chráněn zákonem. Jeho společenská hodnota byla v roce 2003 vyčíslena na 3000 Sk.[4]

Obdobně je o jeho ochranu postaráno i v Maďarsku, kde jeho společenská hodnota je 100 000 Ft.[5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Evropě se vyskytují tyto tři poddruhy chvojníku dvouklasého:

  • Ephedra distachya L. subsp. distachya
  • Ephedra distachya subsp. helvetica (C. A. Mey.) Asch. et Graebn.
  • Ephedra distachya subsp. monostachya (L.) Riedl[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]