Rožec rolní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cerastium arvense)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRožec rolní
alternativní popis obrázku chybí
Rožec rolní (Cerastium arvense)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rod rožec (Cerastium)
Binomické jméno
Cerastium arvense
L., 1753
Synonyma
 • rožec polní[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rožec rolní (Cerastium arvense) je drobná, nenápadná, planě rostoucí, vytrvalá a poměrně hojně rozšířená bylina, jeden z mnoha druhů rodu rožec.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh je rozšířen v celé Evropě kromě jihu Pyrenejského a Balkánského poloostrova a severu Skandinávie a také ve střední a východní Asii, severní Africe, Severní a Jižní Americe, jakož i na Novém Zélandu.

České republice roste hojně na sušších stanovištích v nevýživných písčitých i hlinitých půdách. Vyskytuje se na suchých lukách, pastvinách, travnatých stráních, mezích a v příkopech i na náspech u železničních tratí a silnic; na mnohá místa se rozšířil činností člověka. Na složení geologického podloží není citlivý.[3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, řídce trsnatá rostlina, z jejíhož kořene s tenkým, slabě se větvícím a v uzlech kořenícím oddenkem vyrůstají květné i sterilní lodyhy, vysoké 10 až 25 cm. Sterilní lodyhy s dlouhými internodii bývají poléhavé až vystoupavé a holé nebo jednoduše chlupaté. Květné lodyhy, vespod asi 1,5 mm silné, jsou vystoupavé až vzpřímené, složené průměrně ze 7 až 11 krátkých internodií a jsou holé nebo porostlé nežláznatými či žláznatými chlupy.

Listy jsou jen lodyžní, vyrůstají vstřícně a jsou přisedlé, mají droboučkou pochvu a jsou dlouhé 15 až 30 mm a široké 2 až 4 mm. Jejich čepele jsou různě chlupaté nebo i holé; v závislosti na odění jsou zelené nebo šedavě zelené; v jejich paždích vyrůstají svazečky drobných listů nebo postupně se prodlužující sterilní větvičky.

Vejčité listeny, zmenšující se směrem vzhůru, mají na okraji blanitý lem. Květenstvím je na koncích větví vyrůstající vidlan s 5 až 15 pětičetnými květy; ty jsou 12 až 20 mm velké a mají chlupaté stopky asi 2,5krát delší než kalich. Kališní lístky s blanitým lemem jsou vejčitě kopinaté, na konci ostré nebo tupé, 6 až 7 mm dlouhé a asi 2 mm široké a jsou zvnějšku hustě porostlé chloupky. Srdčité, hluboce dvoulaločné (asi do třetiny)korunní lístky bývají v průměru dvojnásobně delší než kališní. Tyčinek s holými nitkami, nesoucích žluté prašníky a rostoucích ve dvou kruzích, je deset. Na vrcholu kulatého semeníku složeného z pěti plodolistů vyrůstá pět nitkovitých zákališních čnělek bílé barvy. Ploidie tohoto chamaefytu je 2n = 8x = 72.

Rožec rolní kvete obvykle od dubna do července. Plody jsou válcovité, rovné nebo mírně zahnuté jednopouzdré tobolky. Bývají až 10 mm dlouhé a 3 mm silné, sedí ve vytrvalém kalichu a na vrcholu se otvírají deseti zuby. Obsahují rezavě hnědá ledvinovitá až trojúhelníkovitě zaoblená semena, mající asi 1,2 mm v průměru a na povrchu drobné hrbolky.

Rostliny se rozmnožují semeny, rozrůstáním oddenku nebo odlomením jeho části s uzlinou. Často při opylování dochází k autogamii a následně se vyvine jen málo semen, nebo vznikají pouze samičí klony, které mají drobnější květy se zakrslými tyčinkami. Je to druh bez ekonomického významu: je hodnocen jako málo významný plevel.[3][4][5][6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Velice variabilní druh, jehož vzhled bývá silně ovlivněn prostředím. Na písčité půdě jsou rostliny statnější a trsy volnější, na kamenité jsou trsy více zahuštěné, v zapojeném lučním porostu jsou lodyhy vyšší a mají delší internodia. Různost se projevuje i ve velikosti a tvaru listů, hustotě trichomů či počtech květů.

Taxonomové rozeznávají několik poddruhů; v České republice roste pouze nominátní poddruh

Rožec rolní se často kříží a v přírodě Česka jsou nacházeni jeho kříženci:

 • Cerastium arvense subsp. arvense × Cerastium alsinifolium
 • Cerastium arvense subsp. arvense × Cerastium tomentosum[7]

V Evropě se vyskytují tyto další poddruhy:

 • Cerastium arvense L. subsp. glandulosum (Kit.) Soó
 • Cerastium arvense L. subsp. lerchenfeldianum (Schur) Asch. & Graebn.
 • Cerastium arvense L. subsp. molle (Vill.) Arcang.
 • Cerastium arvense L. subsp. strictum Gaudin
 • Cerastium arvense L. subsp. suffruticosum (L.) Hegi[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-12]
 2. BioLib.cz – Cerastium arvense (Rožec rolní) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-12-12]. Dostupné online. 
 3. a b HOUSKA, Jindřich. BOTANY.cz: Rožec rolní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 10.04.2008 [cit. 2013-12-12]. Dostupné online. (česky) 
 4. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; MICHALKOVÁ, Eleonóra. Flóra Slovenska VI/3: Cerastium arvense [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2012 [cit. 2013-12-12]. S. 370-373. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-12. ISBN 978-80-224-1232-2. (slovensky) 
 5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Rožec polní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-12-12]. S. 272-273. Dostupné online. (česky) 
 6. Flora of North America: Cerastium arvense [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 12.12.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
 8. Flora Europaea: Cerastium arvense [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2013-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]