Borůvkovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Borůvkovník

Borůvkovník (Gaylussacia imbricata)
Borůvkovník (Gaylussacia imbricata)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: borůvkovník ( Gaylussacia)
Kunth

Borůvkovník (Gaylussacia) je rod 50 druhů náležících do čeledi vřesovcovité, přirozeně rostoucí v Americe, kde se vyskytují na východě kontinentu Severní Amerika (osm druhů) a v Jižní Americe v Andách (7 druhů) a horách jihovýchodní Brazílie (35 druhů). V hovorové angličtině se borůvkovník nazývá „huckleberry“ (stejně jako další rostliny zcela odlišných rodů) a také „dangleberry“. Jsou to keře dorůstající do výšky 0.4-1.8 m.

Borůvkovník je pojmenován na počest francouzského chemika jménem Joseph Louis Gay-Lussac žijícího v letech (1778-1850) Gaylussacia.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Borůvkovník je blízce příbuzný rodu brusnice (Vaccinium),[1] a jejich vzájemné vztahy jsou zatím nejasné.[2] V roce 2002 nebylo zatím potvrzeno zařazení borůvkovníku do této sekce.[1]

Species[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gaylussacia na anglické Wikipedii.

  1. a b FLOYD, Jennifer Whitehead. Phylogenetic and Biogeographic Patterns in Galyssacia (Ericaceae) based on Morphological, Nuclear DNA, and Chloroplast DNA Variation. Systematic Botany. 2002, roč. 27, čís. 1, s. 99–115. Dostupné online [cit. 2008-06-24].  
  2. Kathleen A. Kron, E. Ann Powell and J. L. Luteyn. Phylogenetic relationships within the blueberry tribe (Vaccinieae, Ericaceae) based on sequence data from MATK and nuclear ribosomal ITS regions, with comments on the placement of Satyria. American Journal of Botany. 2002, roč. 89, s. 327–336. Dostupné online. DOI:10.3732/ajb.89.2.327.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]