Březnice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Březnice

Pohled na zámek
Poloha
Adresa Březnice, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Zámek Březnice
Zámek Březnice
Další informace
Kód památky 36130/2-2383 (PkMnMISSezObr)
Web http://www.zamek-breznice.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Březnice je zámek, který se nachází ve městě Březnice v okrese Příbram. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek vznikl jako gotická tvrz ve 13. století za vlády krále Václava I. Tyto počátky jsou spojovány s rodem Buziců, z tohoto období se zachovala pouze část opevnění. V 15. století hrad přestavěl Petr Zmrzlík ze Svojšína, brzy poté byl hrad dobyt katolickými vojsky a na čas zůstal neobydlen. V roce 1506 hrad získali Malovcové z Chýnova a na Vimperce, z doby jejichž panství patří mohutné pozdně gotické opevnění dnešního zámku, na jehož stavbě se údajně podílel královský stavitel Benedikt Rejt z Pístova (Ried z Piestingu). Malovcové Březnici drželi do konfiskace v roce 1548 v důsledku podílu rodu na stavovském odboji. Hrad získal královský rada, místokancléř a hejtman Jiří z Lokšan, který pokračoval v obnově a přestavbě na renesanční zámek. Roku 1557 se zde tajně oženil královský místodržící v českých zemích Ferdinand II. Tyrolský s augšpurskou měšťanskou dcerou Filipinou Welserovou. Po Bílé Hoře na zámku Březnice sídlil královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Po vymření rodu Jeníšků z Újezda zámek získali Kolovratové, posledními šlechtickými majiteli byli od roku 1872 do znárodnění v roce 1945 Palffyové.

Zámek byl v 16. století přestavěn do z větší části zachované renesanční podoby a v baroku ještě rozšířen. Pozdně renesanční kaple byla dokončena v roce 1632. Restaurován byl v letech 1835 a 1889-90, kdy byla obnovena sgrafitová výzdoba fasád. Dnes je obklopen volně přístupným zámeckým parkem. V zámku a okolí se konají též svatby a další kulturní akce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]