Filipína Welserová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filipína Welserová
Portrét Filipíny kolem roku 1557
Portrét Filipíny kolem roku 1557
Narození1527
Augsburg
Úmrtí24. dubna 1580
Innsbruck
Místo pohřbeníDvorní kostel v Innsbrucku
Povoláníautorka kuchařek
ChoťFerdinand II. Tyrolský
DětiOndřej Rakouský
Karel Rakouský
Marie
Filip
RodičeFrantišek Anton Welser
Anna Adlerová
RodWelserové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filipína Welserová (1527, Augsburg24. dubna 1580, zámek Ambras, Innsbruck) byla rakouská šlechtična. Pocházela z augsburské patricijské rodiny Welserů a v roce 1557 se stala první manželkou arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského. Proslula jako skvělá kuchařka a bylinkářka.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se z manželství kupce Františka Antona Welsera (1497–1572) a Anny Adlerové (1507–1572). Její otec, stejně jako strýc Bartoloměj, pocházel z přední bankéřské rodiny, která půjčovala peníze i samotnému císaři.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Seznámení s Ferdinandem[editovat | editovat zdroj]

Zřejmě v roce 1548 nebo 1551 se v Augšpurku seznámila se synem císaře Ferdinanda I. a českým místodržícím Ferdinandem II., který svého otce doprovázel na císařský sněm. V roce 1555 se s ním potkala opět, tentokrát na masopustním bále v Plzni, kam se uchýlil dvůr zemského správce Ferdinanda II. před morovou epidemií, která byla v Praze. Několikrát se setkali také na zámku Březnice, který patřil její tetě Kateřině z Lokšan, a kde byl Ferdinand II. častým hostem.

Utajené manželství[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1557 se na Březnici Ferdinand s Filipínou vzali, ale sňatek proběhl tajně, protože nevěsta nebyla ženichovi rovna rodem. Rok po svatbě se novomanželům narodil první syn Andreas, který musel být položen mezi dveře zámku, aby se ho mohla Filipína ujmout jako nalezence. Tak se asi stalo i po narození dalších dětí.

Císař Ferdinand I. se o synově sňatku zřejmě dozvěděl až po narození vnuka Andrease, přesné datum ani císařova reakce nejsou známé.
Rodem nepřijatelné potomky vyloučil z následnictví, ale manželství toleroval, pod podmínkou, že zůstane utajeno. Filipína se proto nikde a nikdy nemohla objevit po manželově boku. Po nástupu císaře Maxmiliána II. na trůn se Filipínina situace trochu zlepšila.

Nějaký čas pobývali manželé na Křivoklátě, kde se za podpory Filipíny zlepšily podmínky dvou tamních vězňů, kterými byli biskup Jan Augusta a kněz Jakub Bílek.[1] Od roku 1567, kdy se Ferdinand ujal vlády v Tyrolsku, žili na zámku Ambras nedaleko Innsbrucku. Tento zámek je považován za jeden z nejvelkolepějších zámků své doby.

Dvakrát bylo od Ferdinanda žádáno, aby svůj sňatek s Filipínou zrušil. Poprvé ustoupili Tyrolští stavové a podruhé v roce 1572 Ferdinand, když odmítl polský trůn, jehož přijetí bylo podmiňováno rozchodem s Filipínou.

Uznaný sňatek a smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1576, pouhé čtyři roky před Filipíninou smrtí, uznal manželství papež. Filipína trpěla nemocí jater, která byla příčinou její smrti v roce 1580. Místem jejího odpočinku se stala Stříbrná kaple v innsbruckém dvorním kostele.[1]

Ferdinand Tyrolský se po smrti manželky znovu oženil v roce 1582 se svou neteří Annou Kateřinou z rodu Gonzagů.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 123. 
  2. Andreas von Österreich, cardinal. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. 
  3. Markgraf Karl I of Austria, Margrave of Burgau. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. 
  4. Sibylle von Jülich-Kleve-Berg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. 
  5. Marie of Austria (1562-1563) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Philipp of Austria (1562-1563) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]