Alexandr Ivanovič Vojejkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Ivanovič Vojejkov
Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary B82 11-4.jpg
Narození 8.jul. / 20. května 1842greg.
Moskva
Úmrtí 27. lednajul. / 9. února 1916greg. (ve věku 73 let)
Petrohrad
Místo pohřbení Nikolskoe Cemetery of Alexander Nevsky Lavra
Zaměstnavatel Petrohradská státní univerzita
Ocenění Konstantinova medaile
Příbuzní Dimitrij Ivanovič Vojejkov (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Ivanovič Vojejkov, Александр Иванович Воейков (20. května 18429. února 1916), byl ruský cestovatel, geograf a meteorolog, zakladatel agrometeorologie, propagátor vegetariánství.

Život[editovat | editovat zdroj]

V mládí (1856–1858) cestoval Vojejkov po západní Evropě a turecké Asii (Sýrii a Palestině). Od roku 1860 studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Petrohradské univerzity, ale v následujícím roce odcestoval studovat do zahraničí. Vojejkov dále studoval přírodní vědy v Heidelbergu, Berlíně a Göttingenu, a v roce 1865 se stal doktorem filozofie.

Dne 19. ledna 1866 se stal členem Ruské geografické společnosti. V letech 1868–1870 navštívil významné meteorologické evropské ústavy ve Vídni, Milánu, Paříži, Bruselu a Londýně, opakovaně procestoval východní Kavkaz (Dagestán, Baku a Lenkoran) a zimy v letech 1870–1872 strávil jako tajemník meteorologického výboru Ruské geografické společnosti zpracováním srážkových dat.

V roce 1872 procestoval Halič, Bukovinu, Rumunsko, Maďarsko a Transylvánii, v tu dobu se mimo jiné zajímal o černozemě.

Už v únoru 1873 byl v New Yorku a do října téhož roku procestoval Spojené státy a Kanadu (St. Louis, New Orleans, přes Texas, Colorado, Minnesotu a po jezerech do Québecu). Poté se vrátil do Washingtonu, kde na žádost sekretáře Smitsonova ústavuHenryho, doplňoval až do jara příštího roku rozsáhlé rozpracované dílo zesnulého profesora Coffina Winds of the Globe.

V následujícím roce procestoval Yucatán, Mexiko a Jižní Ameriku, kde navštívil Limu, jezero Titicaca, Chile a Rio de Janeiro, tam dokončil svou část práce na knize Winds of the Globe. Vrátil se na krátký čas do Ruska a poté procestoval do ledna 1877 Indii, Jávu a Japonsko. Od roku 1882 působil jako soukromý docent, od roku 1885 jako mimořádný profesor a od roku 1887 jako řádný profesor katedry fyzické geografie na univerzitě v Petrohradu.

Od roku 1910 byl členem Ruské akademie věd, v tu dobu pobýval v ulici Zverinskaja, č.p. 4.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Celkem uveřejnil zhruba 1500 prací z oboru klimatologie, paleoklimatologie, meteorologie, fenologie a hydrologie. Zavedl termín aktivní povrch.

V němčině byly vydány publikace:

  • Die atmosphärische Zirkulation – v dodatku k Petermanns Mitteilungen (Gotha 1874);
  • Die Klimate der Erde (Jena 1887);
  • Der Einfluß einer Schneedecke auf Boden, Klima und Wetter (Wien 1889).

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Vojejkov byl tajemníkem Vegetariánské společnosti v Petrohradě a reprezentoval Rusko na mezinárodních vegetariánských sjezdech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Воейков, Александр Иванович na ruské Wikipedii.