Alexandr Ivanovič Vojejkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Ivanovič Vojejkov
Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary B82 11-4.jpg
Narození 20. květnajul. / 1. června 1842greg.
Moskva
Úmrtí 9.jul. / 22. února 1916greg. (ve věku 73 let)
Petrohrad
Místo pohřbení Nikolskoe Cemetery of Alexander Nevsky Lavra
Zaměstnavatel Petrohradská státní univerzita
Ocenění Konstantinova medaile
Příbuzní Dimitrij Ivanovič Vojejkov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Ivanovič Vojejkov, Александр Иванович Воейков (20. května 18429. února 1916), byl ruský cestovatel, geograf a meteorolog, zakladatel agrometeorologie, propagátor vegetariánství.

Život[editovat | editovat zdroj]

V mládí (1856–1858) cestoval Vojejkov po západní Evropě a turecké Asii (Sýrii a Palestině). Od roku 1860 studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Petrohradské univerzity, ale v následujícím roce odcestoval studovat do zahraničí. Vojejkov dále studoval přírodní vědy v Heidelbergu, Berlíně a Göttingenu, a v roce 1865 se stal doktorem filozofie.

Dne 19. ledna 1866 se stal členem Ruské geografické společnosti. V letech 1868–1870 navštívil významné meteorologické evropské ústavy ve Vídni, Milánu, Paříži, Bruselu a Londýně, opakovaně procestoval východní Kavkaz (Dagestán, Baku a Lenkoran) a zimy v letech 1870–1872 strávil jako tajemník meteorologického výboru Ruské geografické společnosti zpracováním srážkových dat.

V roce 1872 procestoval Halič, Bukovinu, Rumunsko, Maďarsko a Transylvánii, v tu dobu se mimo jiné zajímal o černozemě.

Už v únoru 1873 byl v New Yorku a do října téhož roku procestoval Spojené státy a Kanadu (St. Louis, New Orleans, přes Texas, Colorado, Minnesotu a po jezerech do Québecu). Poté se vrátil do Washingtonu, kde na žádost sekretáře Smitsonova ústavuHenryho, doplňoval až do jara příštího roku rozsáhlé rozpracované dílo zesnulého profesora Coffina Winds of the Globe.

V následujícím roce procestoval Yucatán, Mexiko a Jižní Ameriku, kde navštívil Limu, jezero Titicaca, Chile a Rio de Janeiro, tam dokončil svou část práce na knize Winds of the Globe. Vrátil se na krátký čas do Ruska a poté procestoval do ledna 1877 Indii, Jávu a Japonsko. Od roku 1882 působil jako soukromý docent, od roku 1885 jako mimořádný profesor a od roku 1887 jako řádný profesor katedry fyzické geografie na univerzitě v Petrohradu.

Od roku 1910 byl členem Ruské akademie věd, v tu dobu pobýval v ulici Zverinskaja, č.p. 4.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Celkem uveřejnil zhruba 1500 prací z oboru klimatologie, paleoklimatologie, meteorologie, fenologie a hydrologie. Zavedl termín aktivní povrch.

V němčině byly vydány publikace:

  • Die atmosphärische Zirkulation – v dodatku k Petermanns Mitteilungen (Gotha 1874);
  • Die Klimate der Erde (Jena 1887);
  • Der Einfluß einer Schneedecke auf Boden, Klima und Wetter (Wien 1889).

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Vojejkov byl tajemníkem Vegetariánské společnosti v Petrohradě a reprezentoval Rusko na mezinárodních vegetariánských sjezdech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Воейков, Александр Иванович na ruské Wikipedii.