Aksumské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aksumské království
Mangiśta Aksum
cca 100–cca 940
geografie
Mapa
Aksumské království (růžová)
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
cca 100 n. l.
zánik:
cca 940960 n. l.
státní útvary a území
Předcházející:
nejednotné kmeny
D'mt D'mt
Himjárské království Himjárské království
Nástupnické:
Medri Bahri Medri Bahri
Dynastie Zangwe Dynastie Zangwe
Makúrie Makúrie
Alódie Alódie
Sásánovská říše Sásánovská říše

Království Aksum leželo na území dnešní Etiopie a rozvíjet se začalo v 1. tis. před n. l. Jeho bohatství plynulo hlavně z obchodu, vedeného z přístavu Abuisuk u Rudého moře. Nejdříve bylo království Aksum pod vlivem jižní Arábie a jeho písmo a jazyk byly zcela spjaty s arabským. Od 4. století před n. l. sílil vliv Řeků, když Abuisukem začaly proplouvat egyptské obchodní lodě, kde vládli Ptolemaiovci. Nejdůležitějším zbožím té doby bylo zřejmě zlato, slonovina, víno a otroci. Z opic a jiných zvířat se stávali domácí miláčci a sloni byli využíváni k práci.

Shromaždiště obchodníků[editovat | editovat zdroj]

Království Aksum za svého největšího rozsahu

Na počátku 1. století našeho letopočtu se přihodily 2 věci, které království Aksum pomohly zbohatnout a zesílit. K moci se dostali významní panovníci v čele s „Králem králů“, který vládl v Aksumu, zatímco menším oblastem vládli méně důležití králové, kteří „Králi králů“ ročně platili daně nebo jiné příspěvky. V té době zdejší lidé pochopili systém monzunů. Náčelníci se naučili využívat sílu a směr větrů, a tak mohli vysílat své lodě ze Středozemního moře přes Rudé moře do Indického oceánu. Touto cestou se dokonce začalo dovážet hedvábí z Číny, ačkoli doprava po souši pokračovala i nadále. Jen zřídka kdy plula jedna loď celou trasu, a tak řemeslníci museli zastavit v Aksumském přístavu Abujsuku. Obchodníci s kadidlem a myrhou, stejně jako indičtí obchodníci s kořením, kteří původně cestovali přes jižní Arábii do středomoří po souši, začali plout do Abujsuku. V této době se mu začalo říkat Aduilis. Kadidlo se dováželo pro náboženské účely a pro balzamování, myrha se používala k výrobě parfémů a kosmetiky a v lékařství.

Náboženství a stély[editovat | editovat zdroj]

Klášter Debre Damo

Ve 4.století n. l. se do Aksumu dostalo křesťanství a zůstalo v Etiopii hlavním náboženstvím dodnes. Tehdy také zruční kameníci vztyčovali obrovské granitové stély neboli obelisky na znamení, že jejich země bohatne a vzkvétá. Na některých stélách jsou vyryty symboly předkřesťanských bohů např. boha měsíce Havbase či boha války a králů Mahrema. Často se také uctívali předkové a na jejich počest byla obětována zvířata. V 6.stol. byl Aksum tak mocný, že převzal kontrolu nad 14 sjednocujícími se státy Arábie, jež byly největšími pěstiteli kadidla a myrhy.

Po počátku Hidžry (islámského letopočtu) byl Aksum Araby přemožen.

Aksúm leží v Etiopii, v kraji Tigrai a nadmořské výšce 2100 metrů n. m. Není sice hlavním městem tohoto kraje, je však nejposvátnějším místem všech etiopských křesťanů a představuje pro ně totéž, co Mekka pro muslimy nebo Jeruzalém pro Židy.

Aksúm má v současné době 25 000 obyvatel a jeho historie je těsně svázána s legendární královnou ze Sáby, která kolem roku 1000 př. n. l. navštívila v Jeruzalémě krále Šalomouna. Plodem jejich setkání byl syn Menelik, považovaný za zakladatele šalomounsko-etiopské dynastie, která vládla v zemi až do roku 1974. Poslední císař Haile Selassie se na ni odkazoval dokonce v ústavě.

O to, kde vlastně ležela bájná Sábská říše se dodnes přou Jemen s Etiopií. Podstatné je, že v minulosti byl Jemen a Etiopie (tehdy ještě Habeš) kulturně jednotnou oblastí, takže se klidně mohla rozprostírat na obou územích.

Prvním hlavním městem Etiopie byla Yeha, po ní následoval Aksúm. Aksúmská říše vznikla přibližně ve 3.století př.n.l. a trvala až do roku 1000 n.l. Byla to velice bohatá země, protože kontrolovala obchod v jižní části Rudého moře z obou stran, takže byla ve své době označována dokonce za třetí nejmocnější impérium, po Římu a Persii. Její konec byl vlastně spojen až s nájezdy Arabů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]