ALADIN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o modelu počasí. Další významy jsou uvedeny na stránce Aladin (rozcestník).

ALADIN (Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International) je numerický model počasí, pomocí kterého se připravují krátkodobé předpovědi. Jde o systém diferenciálních rovnic, které popisují chování atmosféry na základě meteorologických měření. Řeší se na výkonných počítačích numerickými (přibližnými) metodami.

Vývoj a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Model vyvíjí od roku 1991 francouzská meteorologická služba Météo-France za spolupráce meteorologických služeb dalších zemí sdružených v konsorciu ALADIN. Jeho členy jsou kromě Francie ještě Belgie a Portugalsko, dále souvislá skupina zemí od Polska na severu, přes ČR, po Chorvatsko, Bulharsko a Turecko na jihu a 3 severoafrické státy: Maroko, Alžírsko a Tunisko.[1] Na jeho vývoji se podílí asi 100 vědců z 15 zemí. Byla také navázána úzká spolupráce se „skandinávskou“ skupinou HIRLAM[2] jejímž členy jsou také Nizozemsko a Španělsko.

V současnosti vzniká v rámci programu spolupráce ALADIN-2 celá rodina modelů pro modelování počasí na omezené oblasti s různou specializací.[zdroj?] Vedle dalšího vývoje modelu ALADIN/ALARO pro předpověď v celoevropském měřítku na 2 dny (s prostorovým krokem modelové sítě 5 až 10 km) vzniká v Météo-France model AROME, určený pro předpověď počasí na národních oblastech s velmi vysokým rozlišením (2,5 km). Pro studie regionálních dopadů klimatických změn se používá klimatická verze modelu.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Výpočet modelu (předpověď) probíhá tak, že nejdříve se ve středisku Météo-France v Toulouse vypočte méně podrobný globální model ARPÉGE. Jeho výsledky se pak přenesou do jednotlivých členských zemí a zde se v modelu ALADIN zpřesňují pro konkrétní území. Rozlišení globálního modelu ARPÉGE je 15 km, rozlišení verze ALADIN, počítané v Českém hydrometeorologickém ústavu, bylo 4,7 km. Od roku 2019 se v ČR rozlišení modelu zvýšilo na 2,3 km.[3]

Hlavní výsledky jsou k dispozici 4× denně – v 0, 6, 12 a 18 h. – a předpovídají počasí vždy na následujících 54 hodin.

Výstupem (výsledkem) modelu jsou předpovědi řady fyzikálních parametrů atmosféry, z nichž se kreslí např. nejznámější 4 typy předpovědních map:

Na základě těchto map a dalších výsledků se pak připravují vlastní předpovědí počasí a kreslí názornější mapy, které je pak možné vidět např. v televizním zpravodajství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Operational configurations - [ALADIN]. www.umr-cnrm.fr [online]. [cit. 2021-12-12]. Dostupné online. 
  2. Welcome to the HIRLAM homepage. hirlam.org [online]. [cit. 2021-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-04-30. 
  3. Předpovědní model počasí Aladin pro ČR je podrobnější. Naše voda [online]. 2019-03-24 [cit. 2021-12-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]