Izolinie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Izohypsy (vrstevnice) jako příklad izolinií spolujících místa se stejnou nadmořskou výškou

Izolinie (z řeckého isos - stejně) jsou druhem liniové mapové značky nebo prvkem některých dalších druhů diagramů. Jsou to čáry na mapě nebo v grafu, které spojují místa se stejnými hodnotami dané fyzikální, sociometrické nebo jiné veličiny. Izolinie se nemohou křížit a jejich vzdálenosti jsou nepřímo úměrné gradientu daného prvku. Nejznámějším typem izolinie je vrstevnice.

Někdy bývají izolinie kombinovány s barevným rozlišením ploch mezi nimi, tzv. izopásem – tedy tak, že určité hodnotě nebo rozmezí veličiny přísluší určitá barva, barevný odstín, sytost barvy, šrafování nebo jiná struktura atd. Například vrstevnice v mapě bývají někdy kombinovány nebo nahrazovány hnědými barvami ploch pro výše položená místa zemského povrchu, žlutějšími barvami pro níže položená místa a zelenými barvami pro nížiny. Izolinie pak nemusí být znázorněna přímo čarou, ale je tvořena rozhraním mezi plochami různého provedení.

V trojrozměrném prostoru se souhrn míst se stejnými hodnotami čtvrté veličiny nazývá izoplocha. Má tvar uzavřeného obalu.

Příklady izolinií[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo isolinie ve Wikislovníku