Přeskočit na obsah

Heliograf (měřicí přístroj)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Heliograf (česky též Slunoměr) je jednoduchý přístroj, který slouží pro měření délky denního svitu, nikoliv však intenzity záření Slunce. Jeho hlavní součástí je skleněná koule, působící jako spojná čočka, která soustřeďuje paprsky do jednoho místa, takže dochází k propálení stopy na měrnou pásku umístěnou za čočkou.

Popis principu[editovat | editovat zdroj]

Přestože má přístroj přídomek „graf“ nemá v sobě hodinový strojek, nepotřebuje ho. Čas se odečítá při pohybu Země kolem její osy (24 hodin).

Čočka je umístěna v ohniskové vzdálenosti od misky; na misce jsou tři různé zářezy.

První, v nejnižší poloze, je nejdelší. Používá se pro letní měření, kdy je nejdelší doba svitu.

Druhý se nazývá rovnodennostní a používá se v době 3 týdny před rovnodenností a tři týdny po rovnodennosti.

Poslední, třetí zářez je umístěn v nejvyšší poloze, nejkratší, používá se v zimním období, kdy je nejkratší doba slunečního svitu.

Miska je rozdělena polední ryskou, která umožňuje nastavit přístroj k polednímu měření. Heliograf je opatřen třemi stavěcími šrouby a libelou, což zajišťuje urovnání do vodorovné polohy. Heliograf se umisťuje na 1 metr vysoký zděný podstavec, otevřenou stranou misky k jižní světové straně.

Měření[editovat | editovat zdroj]

Výměna měřící pásky probíhá každý den po západu Slunce. V Česku se měrná páska odesílá k vyhodnocení do Českého hydrometeorologické ústavu, kde údaje z jedné lokality vyhodnocuje stálá skupina pracovníků. Délka slunečního svitu pro určitou lokalitu je zaznamenávaná v meteorologických atlasech.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]