Heliograf (měřicí přístroj)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Heliograf je jednoduchý přístroj, který slouží pro měření délky denního svitu, nikoliv však intenzity záření Slunce. Jeho hlavní součástí je skleněná koule, působící jako čočka - spojka, která soustřeďuje paprsky do jednoho místa, takže dochází k propálení stopy na měrnou pásku umístěnou za čočkou.

Sonnenscheinautograph 001.jpg

Popis principu[editovat | editovat zdroj]

Přestože má přístroj přídomek „graf“ nemá v sobě hodinový strojek, nepotřebuje ho. Čas se odečítá při pohybu Země kolem její osy (24 hodin).

Čočka je umístěna v ohniskové vzdálenosti od misky; na misce jsou tři různé zářezy.

První, v nejnižší poloze, je nejdelší. Používá se pro letní měření, kdy je nejdelší doba svitu.

Druhý se nazývá rovnodennostní a používá se v době 3 týdny před rovnodenností a tři týdny po rovnodennosti.

Poslední, třetí zářez je umístěn v nejvyšší poloze, nejkratší, používá se v zimním období, kdy je nejkratší doba slunečního svitu.

Miska je rozdělena polední ryskou, která umožňuje nastavit přístroj k polednímu měření. Heliograf je opatřen třemi stavěcími šrouby a libelou, což zajišťuje urovnání do vodorovné polohy. Heliograf se umisťuje na 1 metr vysoký zděný podstavec, otevřenou stranou misky k jižní světové straně.

Měření[editovat | editovat zdroj]

Výměna měřící pásky probíhá každý den po západu Slunce. V Česku se měrná páska odesílá k vyhodnocení do Českého hydrometeorologické ústavu, kde údaje z jedné lokality vyhodnocuje stálá skupina pracovníků. Délka slunečního svitu pro určitou lokalitu je zaznamenávaná v meteorologických atlasech.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]