Škornice alpská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Škornice alpská

alternativní popis obrázku chybí
Škornice alpská (Epimedium alpinum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: dřišťálovité (Berberidaceae)
Rod: škornice (Epimedium)
Binomické jméno
Epimedium alpinum
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škornice alpská (Epimedium alpinum) je jediný druh početného rodu škornice který občas vyrůstá v České republice. Tento nepůvodní druh se do českého prostředí pravděpodobně dostal jako okrasná rostlina a do volné přírody unikl nebo byl úmyslně vysazen. V ČR byl prvně zaznamenán výskyt tohoto neofytu mimo umělou výsadbu až v roce 1874.

Mimo Česka, které je na severním okraji jeho evropského areálu, roste v alpských oblastech Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Itálie a dále na Balkánském poloostrověChorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a v Albánii.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, středně velká rostlina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají 20 až 40 cm vysoké stonky s jedním listem a současně i stonky s květenstvím. Listy jsou dvakrát trojčetné, mají devět řapíkatých lístků s 5 až 12 cm dlouhými čepelemi podlouhle srdčitého tvaru jež jsou zakončené ostrým hrotem, po obvodu jsou pichlavě pilovité, svrchní stranu mají tmavě a spodní světle zelenou. Listy na rostlině vydrží téměř celou zimu, opadávají až na jejím sklonku. Pupeny i báze listů jsou narůžovělé, stejně jako chlupy na řapících a větvičky květenství.

Z květného stonku, zakončeného jediným výše popsaným dvakrát trojčetným listem, vyrůstají asi v polovině jeho výšky vztyčená nevelká květenství, protože jsou listem krytá jsou mnohdy málo zřetelná. Hroznovitá květenství se skládají z 12 až 20 oboupohlavných, pouze asi 1 cm velkých květů se žláznatě chlupatými stopkami. Okvětí je tvořeno kališními lístky ve dvou kruzích a korunními lístky v jednom. Ve vnějším kruhu kalichu vyrůstají čtyři drobné lístky (které často brzy opadávají) a podpírají ve vnitřním kruhu rostoucí čtyři velké plátky hnědonachově zbarvené. Koruna se skládá ze čtyř žlutých korunních plátků vydutých v kápovité medníky. Čtyři tyčinky nesou prašníky které se ve zralostí otevírají chlopněmi zdola nahoru, podlouhlý semeník s dlouhou čnělkou je svrchní. Kališní plátky, korunní plátky i tyčinky stojí v řadách za sebou, nestřídají se. Květ je protogynický, opyluje se z počátku cizím pylem přenášeným létajícím hmyzem a později v případě potřeby i pylem vlastním. Plodem je mnohosemenná tobolka otvírající se dvěma postranními chlopněmi.[1][4][5][6]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se pomoci dlouhých oddenků do široka rozrůstá a vytváří hustý koberec listů a kořenů bránící v růstu plevelů. Je proto využíván v okrasném zahradnictví jako vhodná trvalka do stínů kde snáší i poměrné sucho, vysazuje se jako náhrada trávníků pod vzrostlé stromy, používá se také pro lemování parkových cest a chodníčků. Na dobře odvodněném stanovišti vydrží bez velké péče desítky let, nutno jen občas omezovat jeho rozpínavost. Netrpí okusem lesní ani polní zvěře.[1][6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c SEKERKA, Pavel. Škornice — bylinné příbuzné dřišťálů. Živa [online]. Academia, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Praha, 2007, čís. 01 [cit. 10.04.2013], s. 15-17. Dostupné online. ISSN 0044-4812.  (česky) 
  2. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012, čís. 84 [cit. 10.04.2013], s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786.  (anglicky) 
  3. GRIN Taxonomy for Plants: Epimedium alpinum [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA, rev. 25.02.2004, [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SEKERKA, Pavel. BOTANY.cz: Škornice alpská [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.05.2008, [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (česky) 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Škornice alpská [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2013-04-10]. S. 55. Dostupné online. (česky) 
  6. a b Epimedium alpinum [online]. Missouri Botanical Garden, St Louis, MO, USA, [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Epimedium alpinum [online]. Harcourt Arboretum, Botanic Garden, University of Oxford, UK, [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]