Přeskočit na obsah

Čičov (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Čičov
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení23. května 1951
Nadm. výška400–476 m n. m.
Rozloha7,65 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresLouny
UmístěníLibčeves (k. ú. Hořenec)
Souřadnice
Číčov
Číčov
Další informace
Kód2469
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku
Čičov

Vrchol476 m n. m.
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Ranské středohoří / Bělušická vrchovina
Horninaleucitit, brekcie
PovodíBílina (řeka), Ohře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čičov je přírodní rezervace v okrese Louny na stejnojmenném kopci (někdy též Číčov či Hořenecký Špičák; německy Spitzberg) o výšce 476 m n. m. u osady Hořenec, nad křižovatkou silnic č. I/15 a II/257. Výměra přírodní rezervace je 7,2 ha. Ochrana byla vyhlášena 23. května 1951. Jedná se o holou čedičovou kupu se stepními společenstvy a o naleziště aragonitu s mezinárodním významem.

Nápadně špičatý, strmý, bezlesý kopec (kóta 477 m), někdy též nazývaný špičák, se nachází na severozápadním okraji Hořence mezi obcemi Kozly a Hořenec v CHKO České středohoří.

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Krystal aragonitu z Číčova

Vrch s nadmořskou výškou 476,1 metrů spadá do geomorfologického celku České středohoří, podcelku Milešovské středohoří, okrsku Ranské středohoří a podokrsku Bělušická vrchovina.[3] Kopec je budován pikritickým leucitinem, v jehož puklinách se nacházejí krystaly aragonitu, a brekcie.[4] Toto naleziště je uváděno v mnoha mineralogických učebnicích a příručkách. Na vrcholu jsou dosud patrné drobné lůmky po těžbě aragonitu, v současnosti je jakákoli těžba nebo sběr zakázána.[5] Lze nicméně nalézt krystaly medově žlutého aragonitu v širším rozsypu na okolních polích mimo území přírodní rezervace.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Přírodovědecká hodnota území spočívá především v existenci dokonale vyvinuté stepní vegetace – tzv. koniklecová step. Hojně se zde vyskytuje koniklec luční český, který tvoří souvislý porost na jižním svahu a vyskytuje se roztroušeně téměř po celém chráněném území. Z dalších bylin zde roste například kozinec dánský, hlaváček jarní, divizna fialová, různé teplomilné trávy, kavyl Ivanův, kavyl vláskovitý, hlaváč žlutavý, sesel fenyklový, pryšec chvojka, rozrazil rozprostřený, rozrazil klasnatý, mateřídouška časná pravá, hvozdík kartouzek a mochna písečná.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území sahá od okraje okolních polí, jimiž je odříznuto od všech komunikací, až po samotný vrchol. Na území přírodní rezervace není povoleno mimo jiné jakékoliv poškozování původního stavu. To znamená, že zde není ani možné sbírat minerál aragonit bez povolení příslušného orgánu ochrany přírody.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Lokalita se nachází při západním okraji vsi Hořenec, necelých 300 metrů od autobusové zastávky Libčeves, Hořenec, rozc. Nejbližší vlakovou zastávkou bývala zastávka Sinutec na tzv. Švestkové dráze, na níž je od prosince 2019 obnovena pravidelná osobní přeprava. Okolím Číčova nevedou žádné turisticky značené cesty.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  4. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Číčov, s. 112. 
  5. VESELÝ, Jan. Vandal přijel teréňákem a poničil světoznámé aragonitové naleziště. iDNES.cz [online]. 2019-03-29 [cit. 2019-03-30]. Dostupné online. 
  6. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-10-28]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLOUČEK, Zdeněk. Příroda okresu Louny. 2. vyd. Louny: Okresní úřad Louny, 1998. 36 s. 
  • SVOBODA, Jiří. Tajemství Českého středohoří. 1. vyd. Ústí nad Labem: Imagine Media, 2001. 337 s. ISBN 978-80-905511-0-7. S. 150–151. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]