Brekcie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brekcie
Tzv. Neugrundbreccia složená z ruly a amfibolitu
Tzv. Neugrundbreccia složená z ruly a amfibolitu
Zařazenísedimentární
Hlavní minerálypodle mateřské horniny
Texturaklastická
Barvapodle mateřské horniny

Brekcie je typ hrubozrnné sedimentární horniny, která je tvořena ostrohrannými úlomky minerálů a hornin velikosti nad 2 milimetry. Liší se od slepence, u kterého jsou úlomky minerálů a hornin zaoblené.[1] Vzniká akumulací úlomků v bezprostřední blízkosti zdrojové oblasti. Brekcie má proměnlivou barvu, která závisí na minerálním složení. Vzácně se uvnitř brekcií vyskytují zkameněliny.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Skladba horniny je velmi kolísavá. Původ je ale vždy stejný, a to blízkost mateřských hornin při jejich uložení. Minimální je tedy transport, třídění a opracování zrn. Brekcie často vzniká při rozpadu hornin přímo na místě nebo svahovými sesuvy, zřícením útesu nebo jeskyň.

Brekcie má ještě jednu podobu, a to takzvanou mrazovou suť, kdy vznik horniny je podpořen mrazovým rozpadem a pukáním hornin a sutě z ledovcových morén.

Známe ještě tektonické a vulkanické brekcie, vznikající při výbuších sopek. Specialitou jsou pak impaktní brekcie, které vznikají při dopadu meteoritů na zemský povrch (známou je např. impaktní brekcie v kráteru Gardnos v Norsku).

Brekcie z okolí Kutné Hory

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAMOVIČ, Jiří; MIKULÁŠ, Radek; CÍLEK, Václav. Atlas pískovcových skalních měst České a Slovenské republiky. Praha: Academia, 2010. 460 s. S. 22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]