Gardnos (kráter)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kráter Gardnos

Gardnos je impaktní kráter meteoritu v údolí HallingdalNorsku. Nachází se uvnitř meteoritního parku (Meteorittparken) Gardnos, 10 km severně od města Nesbyen.[1]

Průměr kráteru je 5 km. Vznikl úderem meteoritu o odhadovaném průměru 200 až 300 metrů, asi před 546 miliony lety. Nejprve se věřilo, že kráter je vulkanického původu. V roce 1990 však vědci Johan Naterstad a Johannes A. Dons zjistili, že kráter vznikl dopadem meteoritu.[2]

Původní skalní podloží v oblasti bylo rozlámáno a do všech puklin byl vtlačen prach z drcených hornin. Na zemi není vidět žádná kráterová struktura. Je však možné přijít až do středu kráteru, což z něj dělá jeden z nejdostupnějších kráterů meteoritů na světě. Vedou tam dvě turistické stezky s informačními tabulemi, ve kterých je popsána jedinečná geologie.[3] V oblasti otevřené návštěvníkům se impaktity snadno najdou. V nedalekém korytě potoka jsou jasně viditelné a přístupné brekcie kráteru, protože potok kvůli výše položené přehradě nemá skoro žádnou vodu. Nalézá se zde také suevit, stejně jako na vyznačených trasách pro návštěvníky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Kráter Gardnos:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gardnos na německé Wikipedii a Gardnos crater na anglické Wikipedii.

  1. SELBEKK, Rune S. Gardnos meteorittkrater. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (norsky (bokmål)) 
  2. TELEFON, Besøksadresse Naturhistorisk museumSars' gate 1 0562 OSLO Postadresse Postboks 1172 Blindern 0318 Oslo. Johannes A. Dons til minne - Naturhistorisk museum. www.nhm.uio.no [online]. [cit. 2022-02-07]. Dostupné online. (norsky) 
  3. Kalleson, Elin. The Gardnos structure : the impactites, sedimentary deposits and post-impact history [online]. University of Oslo [cit. 2017-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]