Miocenní sladkovodní vápence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Miocenní sladkovodní vápence
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Miocenní sladkovodní vápence
Miocenní sladkovodní vápence
Základní informace
Vyhlášení 13. října 1983
Vyhlásil Okresní národní výbor Louny
Nadm. výška 285–330 m n. m.
Rozloha 1,7548 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Louny
Umístění Tuchořice
Souřadnice
Miocenní sladkovodní vápence
Miocenní sladkovodní vápence
Další informace
Kód 852
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Miocenní sladkovodní vápence je přírodní památka ev. č. 852 na severním okraji obce Tuchořice v okrese Louny. Chráněné území je ve správě Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je zachování geologického profilu se sladkovodním karbonátovým souvrstvím třetihorního stáří (miocén) s významným paleontologickým obsahem a vzácného rostlinného druhu hořce brvitého, který se v lokalitě vyskytuje.

Popis lokality[editovat | editovat zdroj]

Bývalý vápencový lom na severovýchodním okraji obce Tuchořice, poblíž silnice na Lipno. Lom je nalezištěm zkamenělin organismů z období mladších třetihor. Chráněné území je přístupné po cestě od silnice na Lipno. Ve vlastním chráněném území je zakázána soukromá sběratelská činnost všeho druhu, jakékoliv skládkování odpadů a těžba surovin. Povolena je však pastva ovcí nebo kosení trávy.

Paleontologické naleziště[editovat | editovat zdroj]

Sténa opuštěného lomu je dlouhá 300 m a široká 40 až 60 m a místy dosahuje výšky až 25 metrů. Geologický profil je jediným rozsáhlejším profilem souvrství sladkovodních vápenců miocenního stáří v rámci České republiky. V období spodního miocénu bylo v okolí Tuchořic sladkovodní jezero. Toto období bylo charakteristické svým teplým subtropickým klimatem, který byl příznivý pro vývoj bohaté suchozemské fauny a pestré teplomilné flóry. Zbytky živočichů a rostlin, žijících na březích jezera, byly splaveny do jezerní nádrže. Miocenní vápence v Tuchořicích obsahují velké množství zkamenělin. Nejvýznamnější jsou nálezy téměř 90 druhů převážně teplomilných suchozemských plžů, dnes již vymřelých. Kromě toho zde byly nalezeny zbytky dřeva stromů, pecky břestovců, jádra ořechovců, úlomky listů a vějíře palem. Ve vápencích se také vyskytují dutiny s druhotně vykrystalizovaným kalcitem a fosilní chodby živočichů žijících v minulosti ve dně jezerní pánve.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLOUČEK, Zdeněk. Příroda okresu Louny. Louny: Okresní úřad Louny, 1995. 36 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]