Rozrazil rozprostřený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRozrazil rozprostřený
alternativní popis obrázku chybí
Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď jitrocelovité (Plantaginaceae)
Rod rozrazil (Veronica)
Binomické jméno
Veronica prostrata
L., 1762
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je nízká světle modře kvetoucí rostlina slunných strání.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste téměř v celé Evropě vyjma Britských ostrovů a Skandinávie, na východě je rozšířen až po Ural, dále v Turecku a na Kavkaze. Vyskytuje se roztroušeně od nížin až po podhorské oblasti. Vyhledává teplá osluněná xerotermní místa převážně na minerálně bohatém zásaditém až neutrálním podkladu, roste v písčinách a suchých trávnících na skalnatých stráních a pastvinách, ve stepích a lesostepích. V České republice je tento druh poměrně vzácný, nejčastější místa jeho výskytu leží v Českém středohoří a na střední a jižní Moravě. Izolovaně se vyskytuje i okolo Opavy a Krnova kde navazuje na výskyt v Polsku.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá trsnatá bylina, vysoká 5 až 20 cm, husté kratičké odstálé až obloukovitě zahnuté chlupy ji dávají našedlé zbarvení. Z tenkého vláknitého vodorovného oddenku s četnými příchytnými kořeny vyrůstají obvykle kruhovitě rozložené vystoupavé oblé květonosné lodyhy, které na bázi dřevnatějí. Současně rostoucí sterilní lodyhy jsou poléhavé až plazivé. Často nafialovělé lodyhy jsou porostlé vstřícnými listy. Ty ze spodní části obkopinatého tvaru mají řapík dlouhý až 3 mm. Listy výše vyrůstající jsou přisedlé, podlouhlé až úzce eliptické a mají čepele dlouhé až 3 cm a široké 3 až 8 mm, na bázi klínovité anebo zúžené, na vrcholu špičaté až tupě špičaté, oboustranně krátce chlupaté (na líci občas lysé). Po okraji jsou pilovité nebo jen vroubkované, zřídka celokrajné, obvykle jsou podvinuté. Množství lodyh a rozložení dodává rozrazilu rozprostřenému kompaktní vzhled.

Květy na stopkách dlouhých 2 až 5 mm vytvářejí (obvykle jen dvě) stažená chlupatá hroznovitá květenství vyrůstající z úžlabí horních vstřícných listů, která přerůstají sterilní vrchol rostliny. Hrozen je složen z květů rostoucích z úžlabí téměř stejně dlouhých čárkovitých až kopinatých, tupě špičatých celokrajných listenů.

Za rozkvětu jsou stopky květenství krátké, postupně s dozráváním plodů se prodlužují na délku 3 až 9 cm. Většinou pětičetný kalich na bázi krátce srostlý je asymetrický, kališní lístky jsou čárkovitě podlouhlé. Horní je dlouhý asi jen 1 mm, prostřední měří 1,5 až 2 mm a spodní jsou nejdelší 3 až 4,5 mm. Chlupaté jsou jen po okrajích.

Světle modrá nebo méně často růžovofialová drobnější koruna mívá v průměru 5 až 8 mm, v ústi je krátká korunní trubka bílá až zelenavá. Tmavěji žilkované korunní lístky se velikostí i tvarem od sebe málo odlišují, bývají všechny tupě špičaté. V květu jsou dvě tyčinky, čnělka zakončená polokulovitou bliznou je vytrvalá a je patrna i na plodech. Kvetou od dubna do června.

Plody jsou široce eliptické tobolky o délce 2,5 až 3,5 mm. Na vrcholu jsou mělce vykrojené až uťaté a z boku výrazně smáčknuté, mají výraznou žilnatinou a jsou vždy lysé.[2][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle "Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin ČR" je rozrazil rozprostřený zapsán mezi zranitelné druhy – (C3–VU).[5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rozrazil rozprostřený se dělí do dvou poddruhů:

  • Veronica prostrata L. subsp. prostrata
  • Veronica prostrata L. subsp. scheereri J. P. Brandt

V České republice roste nominální poddruh Veronica prostrata L. subsp. prostrata.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GRIN Taxonomy for Plants: Veronica prostrata [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 25.02.2004 [cit. 2011-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-26. (anglicky) 
  2. a b MAZÁČ, Jan. BOTANY.cz: Veronica prostrata [online]. BOTANY.cz, rev. 19.05.2008 [cit. 2011-06-26]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b KOLLÁROVIČOVÁ, Markéta. Rozšíření druhů Veronica austriaca, V. prostrata a V. teucrium v ČR [online]. Informační systém Masarykovy univerzity v Brně, rev. 06.05.2009 [cit. 2011-06-26]. Dostupné online. (česky) 
  4. HANZL, Martin. Natura Bohemica: Rozrazil rozprostřený [online]. Natura Bohemica, Olomouc [cit. 2011-06-26]. Dostupné online. (česky) 
  5. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2011-06-26]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]