Wolfgang Schäuble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wolfgang Schäuble

Wolfgang Schäuble (* 18. září 1942 Freiburg im Breisgau) je německý politik za Křesťanskodemokratickou unii, od 28. října 2009 současný spolkový ministr financí ve druhé a třetí vládě Angely Merkelové. Předtím byl v letech 2005-2009 spolkovým ministrem vnitra v první vládě Angely Merkelové, roli ministra vnitra zastával již v letech 1989-1991 ve vládě Helmuta Kohla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Civilním povoláním je právník, studoval ekonomii a právo v rodném Freiburgu a v Hamburku, závěrečné zkoušky absolvoval v letech 1966 a 1970. Později byl daňovým úředníkem Bádenska-Württemberska a v letech 1978 až 1984 pracoval jako právník.

Wolfgang Schäuble je od roku 1969 ženatý, má tři dcery a jednoho syna.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V politice se začal Schäuble angažovat v roce 1961, kdy se stal členem Mladých křesťanských demokratů, členem Křesťanskodemokratické unie se pak stal v roce 1965. Po porážce strany ve volbách roku 1998 se dokonce stal jejím předsedou, ale v roce 2000 po finančním skandálu týkající se daru od Karlheinze Schreibera z funkce odstoupil a byl vystřídán Angelou Merkelovou.

Členem spolkového sněmu se Schäuble stal v roce 1972, od roku 1991 byl předsedou zdejší koalice Křesťanskodemokratické unie s Křesťansko-sociální unií Bavorska (i této funkce se vzdal v roce 2000 v reakci na skandál).

V roli ministra vnitra se podílel na přípravách znovusjednocení Německa a v devadesátých letech patřil k nejpopulárnějším německým politikům, byl dokonce populárnější než předseda strany Helmut Kohl. Byl předpokládaným nástupcem Kohla a neustále se objevovaly spekulace, že ho vystřídá ve funkci německého kancléře. Než ovšem došlo ke střídání, prohrála koalice v roce 1998 volby a Schäuble se tak kancléřem nestal.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

Na Schäubleho byl proveden 12. října 1990 atentát, Dieter Kaufmann na něj vypálil tři výstřely. Schäublemu střela poškodila míchu, takže je od té doby částečně znehybněn a používá invalidní vozík. Zasažen byl také jeho tělesný strážce. Útočníka soud prohlásil za duševně nemocného neurózou.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wolfgang Schäuble na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Wolfgang Schäuble ve Wikimedia Commons