Německý spolkový sněm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo sněmu

Německý spolkový sněm (německy Deutscher Bundestag, zkratka: DBT) je jedna ze dvou komor parlamentu Spolkové republiky Německo se sídlem v Berlíně. Sněm je volen přímou volbou a v politickém systému Německa se jedná o jediný spolkový ústavní orgán s bezprostřední demokratickou legitimací.

Německý spolkový sněm má nejméně 598 poslanců (oficiálně nazývaných Člen Německého spolkového sněmu, německy Mitglied des Deutschen Bundestages, MdB) a jeho normální funkční období trvá čtyři roky. Kvůli volebnímu systému a existenci tzv. vyrovnávacích mandátů počet poslanců kolísá; v současnosti (2013) jich je 631[1], o devět víc než v předcházejícím.

Budova Spolkového sněmu

Vedení[editovat | editovat zdroj]

V jeho čele stojí předseda Spolkového sněmu (Bundestagspräsident), který je volen poslanci. V současném 18. Spolkovém sněmu jím je Norbert Lammert (CDU). Viceprezidenty a zástupci prezidenta jsou Peter Hintze (CDU), Johannes Singhammer (CSU), Edelgard Bulmahn (SPD), Ulla Schmidt (SPD), Petra Pau (Linkspartei (Strana levice)) a Claudia Roth (Bündnis 90/Die Grünen (Spojenectví 90/Zelení)).[2]

V 17. Spolkovém sněmu prezidentem byl Norbert Lammert (CDU), viceprezidenty a zástupci prezidenta byli Wolfgang Thierse (SPD), Eduard Oswald (CSU), Hermann Otto Solms (FDP), Katrin Göring-Eckardt (Bündnis 90/Die Grünen) a Petra Pau (Linkspartei).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Parlamentní frakce Spolkového sněmu k 27. 10. 2009

Jako ústavní orgán má Spolkový sněm řadu funkcí: zákonodárnou funkci (vytváří spolkové právo a mění ústavu). Dále schvaluje mezinárodní smlouvy se státy i organizacemi a přijímá spolkový rozpočet. V rámci své kreativní funkce jmenuje spolkového kancléře a podílí se na volbě spolkového prezidenta, spolkových soudců a členů dalších spolkových orgánů. Vykonává parlamentní kontrolu vlády a spolkové exekutivy a kontroluje nasazení Bundeswehru a tajných služeb. Politicky je dále významná veřejnoprávní funkce, dle níž má Spolkový sněm za úkol vyjadřovat přání obyvatelstva a též informovat obyvatelstvo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Deutscher Bundestag: Der Bundestag [online]. [cit. 2013-12-20]. Dostupné online. (německy) 
  2. Deutscher Bundestag: Präsidium [online]. [cit. 2013-12-20]. Dostupné online. (německy) 


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Německý spolkový sněm ve Wikimedia Commons