Wilhelm Reich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wilhelm Reich
Wilhelm Reich
Wilhelm Reich
Narození 24. března 1897
Dobrianychi
Úmrtí 3. listopadu 1957 (ve věku 60 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq501248
Příčina úmrtí Srdeční selhání
Povolání psychoterapeut, psycholog, psychiatr, autor a filosof
Politická strana Komunistická strana Německa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Reich (24. března 1897 - 3. listopadu 1957) byl rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik židovského původu se silnými inspiracemi v marxismu. Byl žákem Sigmunda Freuda.

Akumulátor orgonové energie

Reich se pokoušel skloubit marxismus, psychoanalýzu a kvantovou fyziku. Později do svého systému začlenil též jógu a východní filozofie, především teorii čaker a kundaliní.

Přijal Freudův koncept libida a rozšířil ho o sociologickou dimenzi z marxistické pozice. Vytvořil tzv. sexuální politickou ekonomii. Byl také přesvědčen, že libido je energií, která podléhá stejným fyzikálním zákonitostem jako jiné formy energie.

Později teorii libida přeformuloval do teorie orgonu. Dospěl k přesvědčení, že orgon má kosmický původ a nevzniká v těle, ale člověk je jeho přijímačem. Sestrojil orgonovou komoru, kde lidé měli být vystavováni silnému proudu orgonu a takto léčeni. Na principu orgonu později sestrojil i přístroj, jímž údajně dokázal rozhánět mraky na obloze či přivolat déšť.

Jako Žid a komunista uprchl v roce 1933 z Německa po nástupu Adolfa Hitlera do Skandinávie. V roce 1939 přesídlil do Kalifornie v USA. Po druhé světové válce se stal jako marxista podezřelým z protiamerické činnosti a Americký úřad pro ochranu potravin (Food and Drug Administration - FDA) navíc zahájil tažení proti jeho orgonovým přístrojům. Byl uvězněn a po ročním pobytu ve vězení zemřel. FDA mezitím nechala spálit mnoho jeho nepublikovaných teoretických materiálů o orgonu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]