Tašov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tašov
Silnice v obci

Silnice v obci

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0427 568287
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Ústí nad Labem (CZ0427)
obec s rozšířenou působností: Ústí nad Labem
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 3,6 km²
počet obyvatel: 145 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 464 m
PSČ: 400 02
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Tašov 51
40002 Ústí nad Labem 2
starosta / starostka: Zdeňka Košvancová
Oficiální web: http://www.obectasov.cz/
E-mail: tasov@iol.cz
Tašov na mapě
Tašov
Red pog.png
Tašov
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Tašov se nachází v okrese Ústí nad Labem, kraj Ústecký. Ke dni 26.3.2011 zde žilo 158 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1188. Osídlení na území dnešní obce je skutečně starobylé a datuje se již od pravěku. Ve středověku byla obec ve vlastnictví řádu johanitů. V roce 1382 patřil Tašov Střekovu a později byl součástí obce Svádov. Velké změny nastaly v roce 1568, kdy Bedřich ze Salhausenu s okolními vesnicemi vytvořil samostatný statek. V horní části obce, v místech dnešního čp. 1 byla vybudována celkem honosná tvrz, která byla o několik let později dokonce přestavěna na zámek. Velké změny nastaly po roce 1620, kdy bylo Oldřichu Vchynskému z Vchynic celé panství zkonfiskováno. Majitelem panství se pak stává Oldřichův bratr Vilém, který byl v roce 1634 zavražděn v Chebu spolu s Albrechtem z Valdštejna. Ze zámku se nám toho do dnešních dnů moc nedochovalo. Zbylo v podstatě jen přízemí stavby a sklepy s původním klenutím. Nyní rekreační objekt. Jméno obce je odvozeno od mužského osobního jména Tas (domácká podoba k Protasius) - Tasův dvůr. Vlivem němčiny se pak název obce změnil z Tasova na Tašov. Jedná se o obec s původním slovanským osídlením. Skály u Tašova jsou oblíbeným místem horolezců.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kaple svaté Maří Magdalény z 19. století, u silnici směrem na Rýdeč. Nástavec kaple bez zvonu, jsou na něm zavěšeny dva ampliony.Zrekonstruována v roce 1996. Další kaplička z 19. století byla v padesátých letech 20.století přestavěna na hasičskou zbrojnici.

Služby[editovat | editovat zdroj]

Obecní úřad, knihovna, smíšený obchod, hostinec, lesní činnost, autoservis, realitní kancelář, zemní práce, personální služby,atd. Poštovní úřad, základní a mateřská škola v nedaleké obci Malečov cca 2 km.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tašov ve Wikimedia Commons