Monarchismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Monarchismus (respektive royalismus/roajalismus) je politický směr upřednostňující jako společenské uspořádání monarchii. Konkrétní podoba monarchismu závisí na politické situaci a historii jednotlivých států.

Monarchismus v České republice

V České republice vznikl novodobý roajalismus ještě před pádem komunismu s iniciativou České děti. V 90. letech bylo založeno monarchistické hnutí Koruna Česká, později přeměněné na politickou stranu. O tuto změnu se nejvíce zasloužilo vedení hnutí v letech 2000 - 2003, které dokázalo utvořit z royalistického hnutí zcela legální monarchistickou politickou stranu. Ve vedení tehdy stál jako představený Milan Schelingr a první místopředseda Svatopluk Haugwitz (česky rozený „Haužvic“), který nově zpracoval statut strany. Dlohodobým přesdsedou byl Václav Srb, aktuálním předsedou je Petr Nohel. Ve volbách do Sněmovny v roce 2006 získala Koruna česká podporu přibližně 0,2 % voličů. Kromě toho má v současnosti několik zastupitelů v menších obcích, kde fungují její místní společnosti. Strana vydává také jednou až dvakrát do roka tištěný časopis Monarchistické listy a zhruba jednou měsíčně internetový Monarchistický zpravodaj.

Skupina původních royalistů okolo Petra Placáka a časopisu Babylon pořádá od roku 2003 Tříkrálový pochod za monarchii, laděný napůl vážně, napůl recesisticky, a oblíbený zejména mezi studenty. Roajalisté při něm vždy jménem českého krále symbolicky za jednu korunu na rok propůjčují Pražský hrad prezidentovi. Serióznější monarchisté, mezi něž patří členové a příznivci Koruny České, pořádají od roku 2008 28. října Monarchistický pochod, kterým chtějí upozornit veřejnost na některé zažité mýty o vzniku samostatného Československého státu a představit monarchii jako moderní alternativu společenského uspořádání.

Počinem českých roajalistů z ledna 2008 je petice „Zrušme prezidenty“.[1]

Koncem roku 2010 vznikla nová internetová stránka, prezentující se jako internetový portál českých monarchistů s názvem Pro monarchii.[2] Mimoto existuje několik monarchisticky laděných blogů. Odkazy na ně je možné najít právě na portálu promonarchii.cz.

V roce 2010 (zaregistrováno na MV ČR v roce 2011) vzniklo Sdružení monarchistů se sídlem v Brně jako společenství monarchistů zemí Koruny české, kteří nechtějí být členy žádné politické strany nebo nemohou být členy KČ, protože jsou v jiné politické straně nebo těch, kterým vadí politický charakter monarchismu představovaný Korunou českou.

Mezi české osobnosti známé svými roajalistickými postoji patří například malíř Adolf Born, architekt David Vávra, spisovatel Petr Placák, podnikatelka Dagmar Havlová, nebo spisovatel Jan Vodňanský.[zdroj⁠?]

Odkazy

Reference

Externí odkazy