Kubuntu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kubuntu
Logo
Kubuntu 11.10
Kubuntu 11.10
Web: www.kubuntu.org www.kubuntu.cz
Vyvíjí: Canonical, příspěvky komunity
Rodina OS: GNU/Linux
Druh: OpenSource
Aktuální verze: 14.04 / 17. dubna 2014
Způsob aktualizace: APT
Správce balíčků: dpkg
Podporované platformy: i386, AMD64, PowerPC
Typ kernelu: Monolitický
Implicitní uživatelské rozhraní: KDE
Licence: GPL a jiné
Stav: Aktivní

Kubuntu je linuxová distribuce, odvozená od Ubuntu. Rozdíl mezi těmito distribucemi je v grafickém prostředí (GUI) - Ubuntu používá své vlastní grafické rozhraní Unity, zatímco Kubuntu používá KDE. Obě distribuce jsou „user friendly“ a jsou určené jak pro začátečníky, tak pro zkušenější uživatele. V současnosti jde podle mnoha žebříčků o jedny z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších linuxových distribucí [1]. Oba operační systémy používají stejné repozitáře a oba používají APT ke správě instalovaných balíčků. Z Ubuntu je možno vytvořit Kubuntu prostým nainstalováním balíčku „kubuntu-desktop“, toto je výhodné pro uživatele, kteří chtějí používat grafické prostředí KDE, ale nechtějí přeinstalovat celý systém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako systém Ubuntu jsou nové verze Kubuntu vydávány dvakrát ročně. První byla v roce 2005 verze s kódovým označením Hoary (5.04), následoval Breezy (5.10). V dalším roce byla vydána verze 6.06 s kódovým označením Dapper obsahovala KDE 3.5.2, OpenOffice.org 2, balíčkovací manager Adept, jádro 2.6.15 a množství jiných novinek. Verze 8.10 s označením Intrepid Ibex byla uvedená 30. října 2008 a obsahovala ještě nepříliš dokonalé prostředí KDE 4.1.x. Další verzí byla 9.10 s označením Karmic Koala, uvedená 29. října 2009, obsahující KDE 4.3; po ní následovala verze 10.04 s označením Lucid Lynx. Dále 10.10 Maverick Meerkat, 11.04 Natty Narwhal, 12.04 Precise Pangolin, jejíž podpora byla prodloužena na 5 let, 12.10 Quantal Quetzal, 13.04 Raring Ringtail. Aktuální verze je 14.04 Trusty Tahr.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Distribuce je určena pro uživatele, kteří už mají nějaké znalosti o systému Linux, ale nejsou natolik zdatní, aby dokázali plnohodnotně používat distribuci Debian, Slackware, Gentoo nebo jiné mainstreamové distribuce. Kubuntu vyniká především kvalitní detekcí a podporou hardwaru a je tedy vysoká pravděpodobnost, že se systém podaří nainstalovat poprvé na většině hardwarových konfigurací. I převážná většina programů funguje s nutností jen minimální počítačové konfigurace. Výhodou je okamžitá dostupnost aktuálního programového vybavení, především systému KDE, LibreOffice, jako i multimediálního systému Amarok. Mírnou nevýhodou je občasná nižší stabilita a občasné problémy s funkčností, což je však způsobeno používáním nejnovějšího softwaru, případně i beta verzemi programových balíků. Všeobecně platí, že základ systému Kubuntu funguje spolehlivě - problémy mohou vzniknout hlavně při používání neoficiálního softwaru, který není vývojáři přímo podporován.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://distrowatch.com/

Příbuzné články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]