Jörg Haider

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jörg Haider
Jörg Haider
Jörg Haider
6. Guvernér Korutan
Ve funkci:
1999 – 2008
Předchůdce Christoph Zernatto
Nástupce Gerhard Dörfler
Ve funkci:
1989 – 1991
Předchůdce Peter Ambrozy
Nástupce Christoph Zernatto

Narození 26. ledna 1950
Rakousko Bad Goisern, Rakousko
Úmrtí 11. října 2008 (ve věku 58 let)
Rakousko Köttmannsdorf, Rakousko
Politický subjekt Svobodná strana Rakouska (1970-2006)
Svaz pro budoucnost Rakouska (2006-2008)
Choť Claudia Haider-Hofmannová
Děti Ulrike, Cornelia
Vzdělání

Vídeňská univerzita

Zaměstnání Advokát
Náboženství Římskokatolická církev
Commons Kategorie Jörg Haider

Jörg Haider (26. ledna 195011. října 2008) byl rakouský politik, představitel tamějšího tzv. třetího tábora[1], kde se mísí prvky liberalismu a nacionalismu[1]. Naposledy byl zemským hejtmanem Korutan a předsedou parlamentní strany Svaz pro budoucnost Rakouska (Bündnis Zukunft Österreich, BZÖ).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou dobu byl předsedou strany Svobodných (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) a jejím ideovým lídrem zůstal i nějaký čas poté, co v únoru 2000 odstoupil z pozice předsedy. Tehdejší vláda s účastí jeho strany, byť v ní nebyl zastoupen přímo Haider, sklidila velkou kritiku EU a na Rakousko byly uvaleny diplomatické sankce. V dubnu 2005 však založil Svaz pro budoucnost Rakouska a byl Svobodnými vyloučen.

Politické názory[editovat | editovat zdroj]

Proslul zejména svým populismem a přinejmenším v 90. letech 20. století i verbálně projevovanými sympatiemi k extrémní pravici. Např. v roce 1991 pochválil třetí říši Adolfa Hitlera za údajně „zdravou zaměstnaneckou politiku“. V roce 1995 prohlásil, že příslušníkům SS přísluší „veškerá úcta a uznání“.[2] Srovnával také nacistické transporty Židů do vyhlazovacích koncentračních táborů s odsunem sudetských Němců z Československa a Polska po 2. světové válce.[3]

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Zemřel při autonehodě 11. října 2008 ráno na okraji Klagenfurtu,[2] když narazil do betonového sloupu poté, co silně opilý (1,8 promile alkoholu v krvi) předjel jiné auto rychlostí 142 km/h, ačkoli na daném úseku silnice platila maximální rychlost 70 km/h.[4] V Rakousku šlo o velmi oblíbeného politika, jeho pohřbu se zúčastnily desítky tisíc lidí.[5] Po smrtelné nehodě výrazně utrpěl jeho obraz coby politika toužícího po pořádku a právu, protože nehodu způsobil opilý a ve vysoké rychlosti. Také jeho pověst konzervativce utržila ránu poté, co jeho mluvčí a dlouholetý přítel Stefan Petzner přiznal, že byl homosexuálně orientován. O jeho homosexualitě se mluvilo již od roku 1999, často se různé strany a organizace snažily tuto jeho orientaci použít jako argument proti němu, což se jim ovšem nikdy nepodařilo. On sám proti homosexuálům nikdy přímo nevystupoval, na rozdíl od svých stranických kolegů, kteří často homosexualitu odsuzovali. Dle článku v tisku se před smrtelnou nehodou opíjel v gay klubu Stadtkraemer v Klagenfurtu. Okolnosti jeho smrti jsou dodnes tématem knih a publikací různých spisovatelů, kteří pochybují o nehodě a jsou přesvědčení, že jeho smrt byla „práce“ zahraničních tajných služeb.[6]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Fiala, Petr. (1999): Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ). In Dančák, B., Fiala, P. (eds.): Nacionalistické strany v Evropě. Masarykova univerzita, Brno.
  2. a b Kontroverzní rakouský politik Jörg Haider zemřel při autonehodě, Novinky.cz, 11. 10. 2008
  3. Profile: Controversy and Joerg Haider
  4. Haider měl při nehodě 1,8 promile, České noviny, 15. 10. 2008
  5. Desítky tisíc Rakušanů se rozloučily Haiderem. novinky.cz [online]. . Dostupné online.  
  6. Suchá, Lucie. Zničí údajná homosexualita Haiderův mýtus? MF DNES, 25. 10. 2008.