Hispaniola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
lokalizace ostrova

Hispaniola (ze španělského La Española („španělská“), jinak také Haiti, což v řeči domorodých Arawaků znamená „vysoká země“, v koloniálním období též pod názvem Santo Domingo či Saint-Domingue) je druhý největší ostrov v Karibském moři, který spolu s ostrovy Kuba, Portoriko a Jamajka tvoří souostroví Velké Antily. Hispaniola byla první evropskou kolonií v Novém světě, založenou Kryštofem Kolumbem na jeho plavbách v letech 1492 a 1493. Dnes se zde nacházejí dva samostatné státy: Dominikánská republika na východě a Haiti na západě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1492 se na ostrově vylodila výprava Kryštofa Kolumba, která zde založila první evropskou kolonii na americkém kontinentě nazvanou Santo Domingo. Původní indiánské obyvatelstvo bylo zotročeno a posléze úplně vyhlazeno. Jako náhradní pracovní síla byli na ostrov dovezeni afričtí otroci. V roce 1667 ovládli západní část ostrova francouzští korzáři. V této části ostrova došlo roku 1791 pod vlivem Francouzské revoluce k haitské revoluci, masivnímu povstání černých otroků, kteří roku 1801 vyhlásili první svobodný černošský stát na západní polokouli. Roku 1803 bývalí otroci porazili vojska vyslaná Napoleonem Bonapartem, která měla ostrov znovu dobýt.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

ostrov Hispaniola - fyzická mapa

Hispaniola je s rozlohou 76 480 km² druhý největší ostrov v Karibiku, 7. v Americe a 22. největší na světě. Co do lidnatosti (asi 20 milionů obyvatel) je v Americe první a na světě kolem 10. místa. Ostrov je horizontálně i vertikálně velmi členitý. Prochází jím několik paralelních horských hřebenů (zhruba západovýchodního směru), mezi nimiž jsou hluboká riftová údolí. Nejvyšší bod, Pico Duarte (3 087 m), je zároveň nejvyšší horou celých Antil, a nejnižší bod, hladina jezera Enriquillo, leží 39 m pod úrovní moře - jedná se o nejhlubší proláklinu na jakémkoli ostrově na světě. Klima je tropické a vlhké, s častými hurikány, které zejména na Haiti způsobují kvůli odlesnění velké ztráty na životech. Oblast je také seismicky aktivní, což znamená vysoké riziko zemětřesení.

Státy[editovat | editovat zdroj]

Dominikánská republika Dominikánská republika[editovat | editovat zdroj]

Haiti Haiti[editovat | editovat zdroj]