Asijsko-pacifické hospodářské společenství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
logo seskupení
členové APEC

APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation, Ekonomické seskupení Asie a Tichomoří) je organizace sdružující 21 zemí. Tyto země vytvářejí polovinu HDP světa. Cílem tohoto seskupení je zlepšit ekonomické a politické vztahy mezi členskými státy.Tato ekonomická integrace má své sídlo v Singapuru.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Zakládajících členů bylo v roce 1989 dvanáct: Austrálie, Brunej, Filipíny, Indonésie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Malajsie, Nový Zéland, Thajsko, Singapur, USA. V roce 1991 přistoupila ČLR, Hong Kong a Tchajwan, v roce 1993 Mexiko a Papua Nová Guinea, v roce 1994 Chile a v roce 1998 Peru, Rusko a Vietnam.

APEC vznikla původně jako diskusní fórum zemí, které chtěly řešit ekonomické problémy regionu. Po celé období své existence sleduje následující cíle:

- růst a rozvoj regionu
- zvýšení efektů regionu plynoucích z větší ekonomické spolupráce
- rozvoj a posilování otevřeného multilaterálního systému obchodu
- odstranění bariér obchodu se zbožím, službami a investicemi

Naplňováním těchto cílů vedlo ke vzniku regionálního seskupení s obrovskou ekonomickou silou. Státy APEC se podílí na třetině rozloze světa, žije v nich přibližně 40% obyvatelstva, podílí se na více než polovině světového HDP a přibližně 45% světového obchodu.

V roce 1994 byl stanoven ambiciózní cíl - vytvoření zóny volného obchodu. Za tímto účelem byl vytvořen akční plán, který má vést k naplňování volného obchodu. Plán je postavený na dobrovolnosti a korespondují s ním tři hlavní pilíře APEC:

- Obchodní a investiční liberalizace
- Ekonomická a obchodní spolupráce
- Podpora obchodu a investic

Od roku 1993 se uvolňuje obchod a rostou investice v regionu. Roste rovněž podíl vzájemného obchodu mezi státy APEC.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky společenství