Željko Ražnatović

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arkanův hrob na bělehradském hřbitově

Željko Ražnatović, známý též pod přezdívkou Arkan, (17. dubna 1952 Brežice - 15. ledna 2000 Bělehrad) byl srbský podnikatel, politik, agent jugoslávské tajné služby UDBA a velitel polovojenské Srbské dobrovolnické gardy.

V roce 1972 nelegálně emigroval do západní Evropy, kde se pohyboval především v kriminálním prostředí. Byl několikrát uvězněn a zdařilo se mu i mnohokrát z vězení utéci. V roce 1981 se vrátil do Jugoslávie.

V roce 1990 zformoval Srbskou dobrovolnickou gardu, které později velel během občanské války v Jugoslávii a Kosovské války. Srbská dobrovolnická garda i Ražnatović jako její velitel byli viněni z řady válečných zločinů na území Bosny a Hercegoviny a Kosova.

Željko Ražnatović byl též zakladatelem Strany srbské jednoty a prezidentem bělehradského fotbalového klubu FK Obilić. Jeho manželkou byla známá srbská zpěvačka Svetlana Ražnatović, která jej nahradila ve funkci prezidenta FK Obilić, když UEFA nechtěla kvůli Ražnatovićovi klub vpustit do evropských soutěží.

Dne 15. ledna 2000 byl na Ražnatoviće spáchán atentát, při kterém byl zezadu třikrát střelen do hlavy. Následkům svého zranění ještě téhož dne podlehl. Vrah, Dobrosav Gavrić, byl sice dopaden, ale pozadí atentátu se nepodařilo objasnit. Měl 9 dětí s 5 ženami.