Zkamenělé dřevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkamenělý kmen v národním parku Petrified Forest

Zkamenělé dřevo, fosilní dřevo, je název pro speciální typ zkamenělin suchozemských rostlin. Jedná se o výsledek permineralizace stromů, které proces přeměnil v kameny. Všechny organické materiály ve stromě byly přeměněny na minerály, především křemičitany, jako např. křemen, ale byla mu ponechána původní dřevěná struktura. Na rozdíl od ostatních fosilií, které jsou často pouze otisky, se jedná o třídimenzionální reprezentaci původního organického materiálu. Proces kamenění probíhá pod zemí, kde je dřevo pohřbeno pod sedimenty, které ho chrání nedostatkem kyslíku, který by jinak dřevo rozložil. Minerální vody proudící přes sedimenty uskladňují v buňkách rostliny minerály a jak lignin a celulóza v rostlině slábnou, vytváří se na ní kámen.

V České republice jsou nacházeny prokřemenělé karbonské dřeviny araukarity, pojmenovány jsou podle latinského názvu blahočetů, jimž se podobají. Dnes jsou tyto dřeviny řazeny do tvarového rodu Agathoxylon (dříve Dadoxylon).

Obecně dřevu trvá sto let, než zkamení, což se musí stát před jeho rozkladem. Naleziště, která jsou známa hojným výskytem zkamenělého dřeva, jsou často nazývána zkamenělými lesy – např. národní park Petrified Forest, Área Natural Protegida Bosque Petrificado Sarmiento, apod.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Chemické prvky, jako mangan, železo a měď, které se při petrifikaci vyskytují ve vodě, nebo v bažině, dávají dřevu širokou škálu různých barev. Čisté krystaly křemene jsou sice bezbarvé, ale když se k nim přidají znečišťující látky, jejich barva se může změnit na žlutou, červenou a další.

Státní park Escalantský zkamenělý lesUtahu.

Následuje seznam znečišťujících látek a jejich barev:

  • uhlík – černá
  • kobalt – zelená/modrá
  • chrom – zelená/modrá
  • měď – zelená/modrá
  • oxidy železa – červená, hnědá a žlutá
  • mangan – růžová/oranžová
  • oxidy manganu – načernalá/žlutá

Zkamenělé dřevo si uchovává svou původní strukturu až do mikroskopického detailu. Často se zkoumají letorosty a různé tkáně.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má zkamenělé dřevo tvrdost 7, což je stejně jako křemen.

Zkamenělé dřevo je provinčním kamenem v kanadské provincii Alberta a státním drahokamem v americkém státě Washington.

Naleziště[editovat | editovat zdroj]

Zkamenělá kláda na pobřeží zálivu Curio Bay na Novém Zélandu
Zkamenělý strom na řeckém ostrově Lesbos

Umělé zkamenělé dřevo[editovat | editovat zdroj]

Umělá napodobenina zkamenělého dřeva je vyráběna v laboratoři ve státě Washington. V procesu byly malé kostky borovicového dřeva namočeny do kyseliny a na další dva dny do křemenového roztoku. Výsledný produkt byl poté dvě hodiny vařen za teploty 1400 °C v argonové atmosféře. Výsledkem byl karbid křemíku, který ochránil složitou buněčnou stavbu dřeva. Pokud byl místo křemenového roztoku použit wolframový, vznikl na konci karbid wolframu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petrified wood na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]