Vládní vůz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vládní vůz je název pro auta, která jsou používána pro dopravu vládních představitelů. Většinou se jedná o limuzínu nebo nadstandardně vybavený automobil vyšší třídy. Občas bývají tyto vozy dodávány domácími výrobci (pokud v dané zemí nějaký existuje), což je jakýsi znak národní hrdosti, který vyjadřuje důvěru v domácí vozy, nebo jde o záměr podpořit prodej domácí značky. Například prezident USA má k dispozici Cadillac, japonský císař používá Toyotu, britský panovník užívá Bentley a italský premiér zase Maserati.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Současný prezident České republiky, Miloš Zeman, používá Škodu Superb v nejvyšším provedení "Laurin & Klement".[1]

Historicky se českoslovenští prezidenti vozili v automobilech vyráběných firmami Škoda (Hispano-Suiza a VOS), Praga (Grand a Golden), Tatra (80, 603 a 613), Daimler (EL24 a DE36), ZIL (110, 111, 114 a 115) a GAZ (12-ZIM a M13-Čajka). Po roce 1989 používali čeští prezidenti Renault 21, BMW E32 735i a 750i, Mercedes-Benz 600 SEL a poté Škodu Superb.[2]

Čeští vládní činitelé používají pro dopravu převážně vozy Škoda a Audi. Z ministrů, již mají na služební auto ze zákona nárok, většina používá Škodu Superb, které zdarma zapůjčuje Škoda Auto. Dále zde pak můžeme najít i Audi A8, Mercedes-Benz, BMW a Lexus.[zdroj?]

Itálie[editovat | editovat zdroj]

V Itálii jezdí současní politici vozy jako je například Lancia Thesis, Maserati Quattroporte (prezident) a Alfa Romeo 166. Dříve k vozům politiků patřily automobily Lancia Thema, Alfa Romeo 164 a Fiat Croma.

Spojené státy americké[editovat | editovat zdroj]

Cadillac One

Prezident USA má k dispozici vlastní limuzínu od firmy Cadillac, typ DTS. Ta je postavena na základě normálně vyráběného sedanu Cadillac DTS. Nicméně tato verze je speciálně upravena pro potřeby hlavy státu. První jízdou tohoto typu limuzíny byla inaugurační jízda 20. ledna 2001.

Uvnitř vozu se nachází plyšový interiér, skládací stolek, CD přehrávač a adaptivní masážní sedačky. Dále zde najdeme komunikační panel připojený k pěti anténám na víku kufru, systém pro noční vidění, kamery pokrývající okolí vozu a také nezbytný 12,7 cm tlustý pancíř, který je schopný odrazit i útok ručních protitankových střel. Díky své tloušťce, nepropouští pancéřovaná okna dovnitř světlo. Auto má pneumatiky run-flat, jež umožňují i po zásahu ujet několik desítek kilometrů. Vnitřní prostor je izolován od vnějšího kvůli případnému chemickému či biologickému útoku. Součástí limuzíny je speciálně vyškolený řidič z jednotky Secret Service, která je odpovědná za ochranu nejvyšších ústavních činitelů. Limuzína je označována jako Cadillac One.

Vatikán[editovat | editovat zdroj]

Papež Benedikt XVI. při svých zahraničních cestách většinou používal upravený Mercedes-Benz třídy M. Papež do něj nastupuje zezadu a následně je zvedákem vytažen až do skleněné místnosti, která je za neprůstřelným sklem.

Toto vozidlo bývá označováno jako papamobil. Dříve ve Vatikánu sloužil podobně upravený Mercedes-Benz třídy G, který je dnes vystaven v muzeu Mercedes ve Stuttgartu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prezident Miloš Zeman jezdí novou generací Škody Superb. Auto-mania.cz [online]. 2015-06-07. Dostupné online. 
  2. Auta českých prezidentů: Pancéřovaná Škoda VOS, čajka, renault, mercedes.... iDNES.cz [online]. 2006-03-22. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]