Přeskočit na obsah

Vilém Oranžský (1840–1879)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vilém Oranžský
Narození4. září 1840
Haag
Úmrtí11. června 1879 (ve věku 38 let)
Paříž
Příčina úmrtítyfus
Místo pohřbeníNieuwe Kerk
Povoláníkorunní princ
Oceněnírytíř Řádu zlatého rouna
Řád sv. Ondřeje
RodičeVilém III. Nizozemský a Žofie Württemberská
RodOranžsko-Nasavští
PříbuzníVilemína Nizozemská, Mořic NIzozemský a Alexandr Oranžský (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém Oranžský (nizozemský Willem Nicolaas Alexander Frederik Karel Hendrik van Oranje-Nassau, 4. září 1840, Haag11. června 1879, Paříž byl nizozemský následník trůnu, syn Viléma III. Nizozemskéhooranžsko-nasavské dynastie.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vilém se narodil jako nejstarší syn nizozemského krále Viléma III. z jeho prvního manželství s Žofií Württemberskou. V rodině ho familiérně nazývali "Wiwil". V době jeho narození byl třetím v pořadí následnictví na nizozemský trůn a 18. v pořadí na trůn Velké Británie, avšak již po několika týdnech se stal jeho otec následníkem. 7. října de 1840 se jeho praděd Vilém I. Nizozemský vzdal trůnu ve prospěch svého syna, Viléma II., neboť nesouhlasil s výsledkem Londýnské smlouvy z roku 1839, kterou vznikla jako nezávislý stát Belgie, do té doby součást Nizozemí; kromě toho se hodlal oženit s Henriettou d'Oultremonte, šlechtičnou katolického vyznání. V roce 1849, po smrti svého děda Viléma II. nástupu na trůn svého otce, Viléma III., se stal princ Vilém následníkem trůnu a pokračovatelem dynastie Oranje-Nassau.

Vilémova milenka Henriette Hauser na obraze Édouarda Maneta

Vilém, bystrý a inteligentní chlapec, byl vychováván v přísném viktoriánském duchu té doby, jež znamenala pro Viléma pohromu. Jeho vychovatel ho přísně potrestal za masturbaci, což ho silně poznamenalo traumatizujícími pocity hanby a hříchu.

Poté, co ztroskotal plán sňatku Viléma s britskou princeznou Alicí Sasko-Koburskou, druhou dcerou královny Viktorie, se princ zamiloval do hraběnky Mathilde van Limburg Stirum. Jeho rodiče ovšem naprosto odmítli přijmout Mathildu jako nevěstu, neboť (nejen) pro nizozemskou královskou rodinu té doby byl sňatek jejího člena s příslušnicí běžné šlechty nerovný a tedy neakceptovatelný. Roli zde ovšem mohlo hrát i to, že Vilém III. měl dříve poměr s Mathildinou matkou a obával se, že dívka by mohla být princovou nevlastní sestrou.

Všechny tyto události vyústily v odjezd zklamaného Viléma do Paříže, kde se oddával sexu, alkoholu a hazardu. Jeho pařížská milenka Henriette Hauser mu dala přezdívku Princ Citrón podle barvy jeho pleti (a samozřejmě v souvislosti s významem jeho jména – francouzsky i v jiných jazycích Oranje resp. Orange = pomeranč); pařížská periodika přezdívku převzala a používala ji, když informovala o princově skandálním životním stylu. Tyto jeho excesy také stály 11. června roku 1879 v pozadí jeho smrti v 38 letech věku. Zemřel ve svém bytě v rue Auber blízko pařížské opery na kombinaci tyfu, cirhózy a dalších jaterních neduhů a totálního tělesného vyčerpání.

26. července roku 1879 byly jeho ostatky pohřbeny v královské hrobce v Nieuwe KerkDelftu, místě posledního odpočinku nizozemské panovnické rodiny.

Po jeho smrti se stal následníkem nizozemského trůnu jeho nejmladší bratr Alexandr. I on však zemřel dříve (v roce 1884) než jejich otec, král Vilém III., a následnicí a po králově smrti v roce 1890 i nástupkyní na trůn se stala nevlastní sestra obou bratří Vilemína, dcera z druhého manželství krále Viléma III.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Vilém V. Oranžský
 
 
Vilém I. Nizozemský
 
 
 
 
 
 
Vilemína Pruská
 
 
Vilém II. Nizozemský
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém II.
 
 
Vilemína Pruská
 
 
 
 
 
 
Frederika Luisa Hesensko-Darmstadtská
 
 
Vilém III. Nizozemský
 
 
 
 
 
 
Petr III. Ruský
 
 
Pavel I. Ruský
 
 
 
 
 
 
Kateřina II. Veliká
 
 
Anna Pavlovna Ruská
 
 
 
 
 
 
Fridrich Evžen Württemberský
 
 
Žofie Dorota Württemberská
 
 
 
 
 
 
Bedřiška Braniborsko-Schwedtská
 
Vilém Oranžský
 
 
 
 
 
Fridrich II. Evžen Württemberský
 
 
Fridrich I. Württemberský
 
 
 
 
 
 
Bedřiška Braniborsko-Schwedtská
 
 
Vilém I. Württemberský
 
 
 
 
 
 
Karel Vilém Ferdinand Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Augusta Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Augusta Frederika Hannoverská
 
 
Žofie Württemberská
 
 
 
 
 
 
Petr III. Ruský
 
 
Pavel I. Ruský
 
 
 
 
 
 
Kateřina II. Veliká
 
 
Kateřina Pavlovna
 
 
 
 
 
 
Fridrich Evžen Württemberský
 
 
Žofie Dorota Württemberská
 
 
 
 
 
 
Bedřiška Braniborsko-Schwedtská
 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vilém III.
Znak z doby nástupu Oranžský kníže
Nizozemský korunní princ

18491879
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alexandr Oranžský