Alexandr Oranžský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Oranžský
Portrét
Narození 25. srpna 1851
Haag
Úmrtí 21. června 1884 (ve věku 32 let)
Haag
Pohřben Nieuwe Kerk
Otec Vilém III. Nizozemský
Matka Žofie Württemberská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Princ Alexandr Nizozemský

Alexandr Nizozemský (nizozemsky Willem Alexander Karel Hendrik Frederik) (25. srpna 1851, Den Haag21. června 1884 tamtéž), nizozemský princ z dynastie Oranje-Nassau.

Alexandr se narodil jako třetí, nejmladší syn nizozemského krále Viléma III. a jeho manželky, württemberské princezny Žofie. Alexandr se narodil jako neduživé dítě s pokřivenou páteří a s levým ramenem vyšším než pravé. Kvůli slabosti páteře musel nosit od roku 1867 kovový korzet, což mělo za následek poranění jater. Byl – na rozdíl od svého bratra prince Viléma – disciplinovaný, inteligentní a velmi sečtělý. Po bratrově smrti 11. července roku 1879 až do své smrti byl následníkem nizozemského trůnu, dříve než jeho otec však sám zemřel na tyfus. Půl roku před Alexandrovou smrtí se král Vilém III. znovu oženil s Emmou Waldeck-Pyrmont (1874); z tohoto manželství se narodila dcera – budoucí nizozemská královna Vilemína.

Alexandr se neoženil, byla však navázána jednání o sňatku s portugalskou infantkou Marií Annou Portugalskou, dcerou svrženého portugalského krále Michala I. (Marie Anna se později provdala za lucemburského vévodu Viléma IV.)

Byl bázlivý a samotářský, po smrti své matky v roce 1877 často upadal do depresí. Od té doby, a především po svatbě svého otce s Emmou Waldeck-Pyrmont, žil uzavřeně, v izolaci, až do své smrti 21. června 1884. Byl posledním mužským potomkem nizozemské královské rodiny až do roku 1967, kdy se 116 let po smrti Viléma III. narodil královně Beatrix korunní princ Vilém Alexandr.

Pochován byl 17. července v královské hrobce v Nieuwe Kerk v Delftu, místě posledního odpočinku nizozemské panovnické rodiny.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vilém Oranžský
Znak z doby nástupu Oranžský kníže
Nizozemský korunní princ

18791884
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vilemína
(korunní princezna)