Venezuelská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Venezuelská národní vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Venezuelská státní vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Venezuely má tři vodorovné pruhy stejné šířky v barvách žluté, modré a červené a je odvozena z vlajky Simóna Bolívara a z barev konfederace Velké Kolumbie, ke které Venezuela v letech 18191830 spolu s Kolumbií a Ekvádorem patřila.[1]

Žlutá barva znamená nové příležitosti a možnosti pro Ameriku po osvobození. Červená Španělsko, modrá vody Atlantského oceánu mezi oběma zeměmi.

Ve středu modrého pruhu je do oblouku seřazeno osm bílých pěticípých hvězd. Hvězdy jsou na vlajce (v měnícím se seskupení) od roku 1817(?). Sedm hvězd reprezentuje sedm tehdejších provincií - signatářů vyhlášení venezuelské nezávislosti (Caracas, Cumaná, Barcelona, Barinas, Margarita, Mérida a Trujillo). Venezuela se ale dnes administrativně člení na 23 federativních států a 2 zvlástní území.

Osmá hvězda byla přidaná 7. března 2006. Symbolizuje teritorium Esequiba nacházející se v západní části Guyany (více než 70% jejího území), na západ od řeky Essequibo, na které si Venezuela činí nárok.

V horním rohu státní vlajky je na žlutém pruhu venezuelský státní znak z roku 1930, naposledy upravený roku 2006 (název státu). Jeho štít je dělený obloukem na dvě části, ze kterých horní je půlená. V prvním červeném poli, je žlutý klas pšenice, v druhém, žlutém, jsou tři zkřížené venezuelské vlajky a šavle, v dolním, modrém, je na zelené trávě bílý kůň. Štít obepínají dvě ratolesti, vavřínová a palmová, které dole spojuje stuha v národních barvách s texty: 19 DE ABRIL DE 1810 INDEPENDENCIA, 20 DE FEBRERO DE 1859 FEDERACION, REPUBLICA BOLIVARIANA DE VENEZUELA. Nad štítem jsou dva rohy hojnosti.

Vlajka pochází z roku 1806, kdy ji vztyčil vůdce osvobozeneckého hnutí Francisco de Miranda, roku 1811 se stala vlajkou venezuelské konfederace, v letech 18191830 vlajkou Velké Kolumbie, roku 1830 samostatné Venezuely. Oficiálně byla potvrzena roku 1854.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlajky venezuelských států[editovat | editovat zdroj]

Státy Venezuely (včetně území Guayany Esequiba nárokovaného po Guyaně)

Venezuela je federativní republika, skládající se z distriktu hlavního města, federálních dependencí a 23 států.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Venezuely na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/ve.html Venezuelská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]