Bahamská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Bahamská vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Bahamská námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Bahamská válečná námořní vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Baham je tvořena listem o poměru stran 1:2, se třemi vodorovnými pruhy – modrým, žlutým a modrým. U žerdi je pak černý rovnostranný klín.[1]

Černý trojúhelník symbolizuje jednotu 300 000 obyvatel Baham, kteří jsou převážně afrického původu. Modré pruhy nahoře a dole reprezentují Atlantský oceán a Karibské moře. Žlutý pruh uprostřed symbolizuje slunce a písek mezi nimi – bahamské pláže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1717 se Bahamy staly britskou kolonií.

7. ledna 1964 byla udělena Bahamám samospráva a 10. července 1973 byla vyhlášena nezávislost. Ve stejný den byla přijata vlajka. Autorem designu vlajky byl Dr. Hervis Bain, který navrhl i státní znak.[2]

Commonwealth[editovat | editovat zdroj]

Bahamy jsou členem Commonwealthu (který užívá vlastní vlajku) a zároveň je hlavou státu britský panovník (Commonwealth realm), kterého zastupuje generální guvernér (viz seznam vlajek britských guvernérů).

V roce 1960 byla navržena osobní vlajka Alžběty II., určená pro reprezentaci královny v její roli hlavy Commonwealthu na územích, ve kterých neměla jedinečnou vlajku – to byl i případ Baham (viz seznam vlajek Alžběty II.).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]