Salvadorská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Salvadorská vlajka
Poměr stran: 189:335
Užití vlajkyZlevadoprava Salvadorská národní vlajka
Poměr stran: 3:5
Užití vlajky Alternativní salvadorská národní vlajka
Poměr stran: 3:5

Vlajka Salvadoru (neobvyklého poměru stran 189:335) má tři vodorovné pruhy, modrý, bílý a modrý, což jsou barvy vlajky někdejších Spojených provincií Střední Ameriky, které existovaly v letech 18231838 a jejíž členy byly státy Salvador, Honduras, Guatemala, Kostarika a Nikaragua.[1]

Modré pruhy symbolizují vody Karibského moře a Tichého oceánu, které omývají břehy těchto zemí, bílá je barvou míru a dorozumění. Uprostřed bílého pruhu státní vlajky je umístěný státní znak Salvadoru, který má za základ někdejší znak zmíněné středoamerické federace z roku 1823. Je to žlutě lemovaný trojúhelník (jeho strany představují rovnost, pravdu a právo), ve kterém se na hranicích vod oceánů zdvihá z moře pět žlutých vrchů symbolizujících jednotlivé členské státy federace. Nad nimi je na palici vztyčená červená čepice svobody, vycházející slunce a duha míru. V paprscích slunce je v text 15 DE SEPTIEMBRE DE 1821 (datum osvobození od španělské nadvlády), za trojúhelníkem pět vlajek federace, pod ním na bílé stuze nápis DIOS, UNION, LIBERTAD (Bůh, jednota, volnost) a všechno obepíná vavřínový věnec převázaný dole modrou stuhou. Čtrnáct částí věnce odpovídá počtu salvadorských departementů. Okolo znaku je na vlajce žlutý nápis REPÚBLICA DE EL SALVADOR EN LA AMERICA CENTRAL.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka se používá od roku 1912 se znakem. Používala se však též v letech 18231865 (bez znaku). Poslední zákon o vlajce je z roku 1972.

Vlajky salvadorských departementů[editovat | editovat zdroj]

Departementy Salvadoru

Salvador je unitární stát, který se skládá ze 14 departementů. Všechny mají vlastní vlajky.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Salvádoru na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]