Kolumbijská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Kolumbijská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Kolumbijská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Kolumbijská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Kolumbie je tvořena listem o poměru stran 2:3 se třemi vodorovným pruhy – žlutým, modrým a červeným (v poměru šířek 2:1:1.[1]

Je odvozená z vlajky Francisca de Mirandy (z roku 1806) a Simóna Bolívara a z barev konfederace Velké Kolumbie, která v letech 18191830 sdružovala Novou Granadu (dnešní Kolumbii s Panamou), Venezuelu a od roku 1822 Ekvádor, když je Bolívar osvobodil od španělské nadvlády. Shodně s tím byla vlajka vykládaná tak, že zlatá Amerika je oddělená modrou vodou oceánu od krvavého Španělska. Červená a žlutá jsou však španělské barvy, jindy se žlutá spojuje s lidem Kolumbie, modrá s oceánem, který ji dělí od Španělska, červená s krví prolitou za svobodu. Podle dnešní interpretace symbolizuje žlutá barva státní nezávislost, modrá statečnost, ušlechtilost a věrnost, červená krev vlastenců prolitou za svobodu. Tyto barvy jsou použity ve stejném pořadí také na ekvádorské a venezuelské vlajce.

Vlajka byla vytvořená roku 1814 (až tři roky po vytvoření nezávislé Kolumbie). V letech 18341861 měla však Nová Granada, jak se tedy Kolumbie opět jmenovala, vlajku s vertikálními pruhy – červeným, modrým a žlutým.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlajky kolumbijských departementů[editovat | editovat zdroj]

Kolumbijské departementy

Kolumbie je unitární stát, který se skládá z distriktu hlavního města Bogotá a 32 departementů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kolumbie na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]