Chocó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka departementu Chocó
Poloha departementu Chocó na mapě Kolumbie

Chocó je okrajovým regionem Kolumbie a to jak zeměpisně, tak hospodářsky. Významnějším hospodářským odvětvím je turistika u pobřeží Pacifiku a pak produkce excelentní kávy v horské oblasti kolem osady El Carmen de Atrato.

Oblast je ovlivněná přítomností guerilly a špatnou dostupností (rozvinutější infrastruktura je jen kolem hlavního města regionu - Quibdó). S tím souvisí i pokles počtu obyvatel v minulosti, uprchlíkům se říká desplazados por violencia - uprchlíci kvůli násilí. Situace se v posledních letech stabilizovala, opuštěné kávové plantáže jsou obnovovány, zvolna se rozvíjí turistický ruch.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé jsou z velké většiny černoši, kteří sem přišli v 19. století po zrušení otroctví. Chudoba a vysoká míra kriminality je přetrvávajícím problémem, podobně jako v ostatních oblastech Ameriky s tímto typem obyvatelstva.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí Chocó se vyznačuje extrémními srážkovými úhrny, protože intertropická konvergenční zóna zde naráží na hřebeny And. Například hlavní město Quibdó je s více než 8 m srážek ročně nejvlhčím městem srovnatelné velikosti na světě.