Guatemalská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Guatemalská vlajka
Poměr stran: 5:8
Užití vlajkyZlevadoprava Guatemalská národní vlajka
Poměr stran: 5:8

Vlajka Guatemaly má tři vertikální pruhy - světle modrý, bílý a světle modrý, uprostřed je státní znak z roku 1871 (podle vzoru z roku 1843), později mírně upravený v roce 1968. Je na něm v přirozených barvách quetzal (Kvesal chocholatý) – exotický papoušek a guatemalský národní pták symbolizujující svobodu, který svírá svitek s textem LIBERTAD 15 DE SEPTIEMBRE DE 1821 (osvobození od Španělů a den vyhlášení nezávislosti). Za ním jsou zkřížené pušky s nasazenými bodáky a zkřížené šavle uvnitř vavřínového věnce, jehož ratolesti jsou dole svázané bílou a modrou stužkou.

Barvy vlajky upomínají na Spojené provincie Střední Ameriky (1823-1839), ke kterým Guatemala patřila společně s Hondurasem, Kostarikou, Nikaraguí a Salvadorem, na rozdíl od jejich vlajek má však pruhy ve vertikální poloze. Ve všech uvedených vlajkách to symbolizuje polohu federace mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Modrá barva znamená nezávislost země, bílá mír.

Vlajka se znakem v současné podobě se používá od roku 1871, v roce 1968 byla hlava papouška upravena. Poměr stran vlajky je 5:8.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Guatemaly na slovenské Wikipedii.