Vlajka Paraguaye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyIFIS Two-sided.svg Paraguayská vlajka
Poměr stran: 11:20
IFIS Reverse.svg Paraguayská vlajka (rubová strana)

Vlajka Paraguaye pochází z roku 1842, kdy byla vytvořena podle trikolóry z roku 1812. Tu zavedl jeden z prvních paraguayských prezidentů, obdivovatel Francie Rodriguez de Francia, který jí dal barvy francouzské vlajky.

Vlajka má tři vodorovné pruhy, červený, bílý a modrý. Uprostřed bílého pruhu je na lícové straně vlajky státní znak, na rubové straně emblém z pečetě ministerstva financí; je to málo obvyklý případ mezi státními nebo národními vlajkami, kdy je rozdílný jejich rub a líc.

Červená barva znamená statečnost, hrdinství, vlastenectví, rovnoprávnost a spravedlnost, bílá neposkvrněnost ideálů, čistotu, mír, jednotu a stálost, modrá mírnost, dobrotu a realismus. V kruhovém znaku je věnec z olivové a palmové ratolesti (mír a čest), v ní žlutá zářící „májová“ hvězda, která svítila nad Asunciónem památné noci ze 14. na 15. května 1811, kdy byla vyhlášená paraguayská nezávislost. Emblém doplňuje v opise text REPUBLICA DEL PARAGUAY. Na opačné straně vlajky je na pečeti červená čepice se lvem, který ji ochraňuje, a text PAZ Y JUSTICIA (mír a spravedlnost).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Paraguaja na slovenské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlajka Paraguaye ve Wikimedia Commons