José Gaspar Rodríguez de Francia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
José Gaspar Rodríguez de Francia
Dr francia.JPG
nejvyšší diktátor Paraguaye
Ve funkci:
12. červen 1814 – 20. září 1840
PředchůdceFulgencio Yegros
NástupceManuel Antonio Ortiz
Stranická příslušnost
Členstvínestraník

Narození6. leden 1766
Yaguarón
Úmrtí20. září 1840
Asunción
DětiUbalda García de Cañete
Alma materUniversidad Nacional de Córdoba
Zaměstnáníprávník
Profeseadvokát a politik
Náboženstvířímskokatolická církev
OceněníNárodní řád za zásluhy
CommonsJosé Gaspar Rodríguez de Francia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Gaspar Rodríguez de Francia (6. ledna 1766 Yaguarón20. září 1840 Asunción) byl paraguayský politik, hlava státu v letech 1814–1840.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho matka pocházela z místní aristokracie, jeho otec byl míšenec z Brazílie a pěstitel tabáku.[1] Vystudoval teologii na univerzitě v Córdobě (byl jedním z prvních vysokoškolsky vzdělaných Paraguayců), odmítl však kněžskou dráhu a pracoval jako právník. V roce 1808 se stal hlavou městské rady v Asunciónu. Byl jedním z členů junty, která 14. května 1811 vyhlásila nezávislost Paraguaye na Španělsku, brzy se ale s ostatními názorově rozešel, opustil politiku a žil na svém venkovském sídle. Politická krize v zemi však pokračovala, proto bylo v září 1813 svoláno lidové shromáždění, které rozhodlo o vytvoření funkce konzula jako hlavy státu, ve které se budou po čtyřech měsících střídat Francia a Fulgencio Yegros.[2] V říjnu 1814 však Francia po vypršení svého druhého funkčního období odmítl odstoupit, využil své popularity mezi lidem a prohlásil se Nejvyšším diktátorem (Dictador Supremo), v roce 1816 titul změnil na Doživotního diktátora (Dictador Perpetuo). Domorodci mu říkali Karai Guazú (v jazyce guaraní Velký pán).

Jeho vláda byla silně autokratická, opírala se o armádu a tajnou policii. Pro odpůrce režimu byl zřízen trestanecký tábor Tevego v pustinách na severu země. V roce 1820 bylo odhaleno spiknutí proti Franciovi, následovala vlna poprav, při níž zahynul také Fulgencio Yegros.[3] Francia se obával, nikoli neprávem, že větší sousedé Argentina a Brazílie se snaží Paraguay zabrat. Vedl proto silně izolacionistickou politiku, usiloval o naprostou hospodářskou soběstačnost země. Hranice byly uzavřeny a zahraniční diplomaté vypovězeni ze země.[4] Naproti tomu Paraguay udělovala azyl politickým utečencům jako byl např. José Gervasio Artigas nebo uprchlým otrokům.

Francia byl silně ovlivněn myšlenkami Velké francouzské revoluce. Odmítal kastovní systém, který byl v Jižní Americe rozšířen[5] a ve kterém byl sám jako míšenec terčem opovržení. Zakázal vzájemné sňatky mezi příslušníky tradiční španělské aristokracie. Později přišel s tím, že manželství je vůbec přežitek a uvalil na ně vysoké daně; místo toho doporučoval využívání služeb prostitutek a sám šel příkladem, zplodil množství nemanželských dětí.[6] Inicioval rozsáhlou pozemkovou reformu, při níž přiděloval půdu tradičních elit a církve bezzemkům. V roce 1815 odtrhl paraguayskou katolickou církev od Říma a sám se prohlásil její hlavou; papež Pius VII. ho za to exkomunikoval.[7] Jako v první latinskoamerické zemi zavedl v Paraguayi povinnou školní docházku a založil státní veřejnou knihovnu.

Paraguayský spisovatel Augusto Roa Bastos napsal o Franciově životě a poměrech za jeho vlády rozsáhlý román Já, nejvyšší (česky Odeon 1982, přeložil Josef Forbelský).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FREMONT-BARNES, Gregory. Encyclopedia of the Age of Political Revolutions and New Ideologies, 1760-1815. [s.l.]: Greenwood Publishing Group 952 s. Dostupné online. ISBN 9780313049514. (anglicky) 
  2. Paraguay: The Rise of José Gaspar Rodríguez de Francia - Flags, Maps, Economy, Geography, Climate, Natural Resources, Current Issues, International Agreements,Population, Social Statistics, Political System. workmall.com [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  3. Biografia de Fulgencio Yegros. www.biografiasyvidas.com [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  4. http://www.latinamericanstudies.org/paraguay/francia.pdf
  5. Racial Classifications in Latin America. www.zonalatina.com [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  6. Jose Gaspar Rodriguez Francia. www.latinamericanstudies.org [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  7. Archivovaná kopie. www.projectparaguay.com [online]. [cit. 2015-03-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24.