Přeskočit na obsah

Portorická vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Portorická vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Portorika, nezačleněného území Spojených států amerických, má tři červené a mezi nimi dva bílé vodorovné pruhy, u žerdi modrý klín ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku s bílou pěticípou hvězdou.[1]

Je barevnou variantou kubánské vlajky (symbolika shromáždění Portoričanů napojených na Kubánskou revoluční stranu v Chimney Corner Hall v New Yorku v roce 1895, při snaze o nezávislost na Španělsku) a připomíná i vlajku Spojených států.

Design vznikl roku 1895. Používání Portorické vlajky ale bylo postaveno mimo zákon. Po objevení Portorika (17. listopadu 1493 při druhé výpravě Kryštofa Kolumba) byla v letech 1493–1898 oficiální vlajkou Portorika tehdejší španělská vlajka, po Španělsko-americké válce roku 1898 byla do roku 1952 oficiální vlajkou vlajka USA (s měnícím se počtem hvězd dle historické varianty). Neúspěšné pokusy o zoficiálnění portorické vlajky proběhly v letech 1916, 1922, 1927 a 1932.

Od roku 1952, kdy se ostrov stal přidruženým státem USA (viz Nezačleněné území Spojených států amerických), je oficiální portorickou vlajkou, smí se však vztyčovat pouze spolu s vlajkou americkou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]