Vlajka Michiganu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zlevadoprava Michiganská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Michiganu, jednoho z federálních států USA, byla přijata v roce 1911, a je již třetí vlajkou v pořadí.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vlajka je tvořena tmavě modrým listem o poměru stran 2:3, v jehož středu jsou umístěny všechny prvky, které obsahuje vnitřní kruh velké pečetě tohoto státu. Jedná se o modrý štít, s nápisem TUEBOR („Budu obhajovat“), zobrazující muže se zbraní v ruce, stojícího na zeleném břehu jezera při východu slunce, který drží dva štítonoši: Wapiti a Los. Nad štítem je heraldicky vpravo hledící symbol Spojených států amerických – Orel bělohlavý, který v pařátech drží svazek šípů a olivovou ratolest. Nad ním je červená stuha s bíle napsaným heslem v latině: E PLURIBUS UNUM (česky Z mnohých jeden). Pod štítem je naopak bílá stuha opět s latinským heslem: SI QUAERIS PENINSULAM AMOENAM CIRCUMSPICE (česky Pokud hledáte příjemný poloostrov, dívejte se kolem sebe). Tato vlajka byla zavedena roku 1911 a v pořadí se jedná o třetí vlajku Michiganu.

Slib věrnosti[editovat | editovat zdroj]

Současný slib věrnosti vlajce Michiganu, jehož autorem je Harold G. Coburn, byl přijat zákonem v roce 1972.[2]

I pledge allegiance to the flag of Michigan, and to the state for which it stands, two beautiful peninsulas united by a bridge of steel, where equal opportunity and justice to all is our ideal.[1]
Slibuji věrnost vlajce Michiganu a státu, který představuje, dvěma krásným poloostrovům spojeným ocelovým mostem, kde je rovnost příležitostí a práv pro všechny je náš vzor.

Ocelovým mostem ve slibu věrnosti vlajce je míněn Mackinac Bridge.

Vlajka michiganského guvernéra[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Michigan na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]