Vlajka Texasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zlevadoprava Texaská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Texasu, jednoho z federálních států USA, známá pod jménem „Lone Star Flag" (česky Vlajka jedné hvězdy), dala jméno přezdívce Texasu („The Lone Star State", česky Stát jedné hvězdy). Tato vlajka byla poprvé uvedena na zasedání Kongresu Texaské republiky (1836–1845) dne 28. prosince 1838 senátorem Williamem H. Whartonem. 25. ledna 1839 byla přijata jako oficiální vlajka Texaské republiky.

Vlajka Texasu je široce populární v texaských domovech a firmách a zachází se s ní s vysokým stupněm úcty a vážnosti.

Vlajkový protokol[editovat | editovat zdroj]

Podle zákona vlajka musí být vystavena na hlavní administrativní budově každé státní instituce, anebo její blízkosti, v období státních, nebo národních svátků a u všech událostí historického významu.[1] Texaská vlajka vlaje permanentně nad oběma vchody do Texaského Kapitolu.[2]

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Texaský vlajkový kodex určuje následovní symbolismus barev Texaské vlajky: modrá znamená loajalitu, bílá čistotu a rudá chrabrost.[3] Jedna (osamocená) hvězda „reprezentuje veškerý Texas a určuje naší jednotu jako jeden pro Boha, Stát a Krajinu" (anglicky represents ALL of Texas and stands for our unity as one for God, State, and Country). „Osamocená hvězda" je ve skutečnosti starší symbol, který existoval před vznikem vlajky samotné a symbolizoval solidaritu při vyhlašování nezávislosti na Mexiku.[4] Hvězda je pořád vnímána jako symbol texaského nezávislého ducha. Hvězda „Lone Star" je symbolem oficiální přezdívky Texasu "The Lone Star State".

Myšlenky rudého a bílého pásu mají svůj původ v republice Fredonia, malého státu, který se oddělil od Mexika v roce 1826 a následně byl sílou integrován zpět. Nový stát tvořila aliance mezi angloamerickými osadníky a domorodými indiánskými kmeny a vlajka Fredonie používala bílý a rudý pás, které symbolizovali dvě rasové/etnické skupiny, z kterých byl tento stát zformován.[5] Ačkoliv existence republiky skončila neúspěchem, její vznik později sloužil jako inspirace k pozdější Texaské revoluci.

Vlajka texaského guvernéra[editovat | editovat zdroj]

Vlajka texaského guvernéra je tvořena azurovým listem s pečetí státu Texas. Jako na většině vlajek guvernérů USA, je v každém rohu pole umístěna pěticípá hvězda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Texas na anglické Wikipedii.

  1. http://www.statutes.legis.state.tx.us/Docs/GV/htm/GV.3100.htm
  2. http://www.statutes.legis.state.tx.us/SOTWDocs/GV/htm/GV.443.htm
  3. GOVERNMENT CODE: CHAPTER 3100. STATE FLAG [online]. State of Texas, 2001-09-01 [cit. 2007-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-13. 
  4. Francaviglia, Richard V. The shape of Texas: maps as metaphors. [s.l.]: Texas A&M University Press, 1996. ["http://books.google.com/books?id=YE1l7gjB0FMC" Dostupné online]. ISBN 978-0-89096-664-8. S. 80. 
  5. Preble, George Henry; Asnis, Charles Edward. Origin history American flag naval yacht-club signals, seals arms, principal national songs United States, chronicle symbols, standards, banners, flags ancient modern nations. Philadelphia: Central Press Co., 1917. ["http://books.google.com/books?id=pnVcfj-MmCEC" Dostupné online]. S. 635. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]