Martinická vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3
Poměr šířek: 30:33:37

Vlajka Martiniku je zároveň vlajkou Francie.[1]

Martinik je ale i francouzským departementem (kód 972) a francouzským regionem. Oba tyto celky mají i svou vlajku. Tyto vlajky mají pouze lokální nebo turistický charakter.

Vlajku s rozložením podobnému české vlajce je možno považovat za vlajku departementu. Tato vlajka má červený klín, horní část zelenou a dolní černou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji používanou vlajkou je neoficiální hadí vlajka. Na této vlajce je na modrém poli bílý středový kříž, který rozděluje vlajkový list na čtyři části. V každé z nich je umístěný bílý vztyčený had. Vlajka pochází z roku 1766, kdy byl Martinik spojený s tehdy francouzskou Svatou Lucií, a vztyčuje se na ostrově vedle oficiální francouzské vlajky. Tato hadí vlajka je např. na uniformách nebo vozidlech policistů a hasičů, obyvatelé na ostrově ji používají na sportovních akcích. Její použití je však sporné.

V květnu 2019 byla přijata (spolu s hymnou) nová vlajka Martiniku – „Ipséité“. Po odvolání se čtyř subjektů v říjnu 2020, bylo však správním soudem 15. listopadu 2021 užívání obou symbolů zrušeno.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]