Grenadská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Grenadská vlajka
Poměr stran: 3:5
Užití vlajkyZlevadoprava Grenadská námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Grenadská válečná námořní vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Grenady má list se širokým červeným okrajem, ve kterém jsou při horním i dolním okraji umístěné vždy tři žluté pěticípé hvězdy. Vnitřní obdélníkové pole je úhlopříčkami rozděleno na čtyři trojúhelníky: první a třetí zelený, druhý a čtvrtý žlutý. V prvním trojúhelníku je hnědý muškátový oříšek vyčnívající ze žluté dužiny. Uprostřed listu je červený kruh a v něm další žlutá hvězda.[1]

Červená barva znamená vroucnost, odvahu a vitalitu grenadského lidu i jeho neutuchající úsilí o svobodu, červený okraj naznačuje odhodlání obyvatel Grenady zachovat svornost a jednotu ducha, žlutá barva reprezentuje moudrost a je zároveň symbolem slunce, které září nad ostrovem, i srdečnost a přátelství jeho lidu. Zelená připomíná úrodnost, bujnou vegetaci a zemědělství. Hvězdy vyjadřují naději, touhy a ideály, se kterými se grenadský národ zrodil. Jejich počet odpovídá šesti administrativním jednotkám státu. Muškátový oříšek je tradiční zemědělský produkt Grenady (tvoří třetinu světového exportu) a připomíná i někdejší jméno ostrova – Isle Of Spice (Ostrov koření).

Vlajka byla zavedená současně s vyhlášením nezávislosti Grenady v roce 1974.

Civilní vlajka má stejný design ale rozdílný poměr stran (1:2). Námořní vlajka je založena na Britském bílém praporu s národní vlajkou v kantonu a přesahující do kříže.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/gd.html Grenadská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]