Tygříček tečkovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTygříček tečkovaný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Čeleď astrildovití (Estrildidae)
Rod Amandava
Binomické jméno
Amandava amandava
(Linné, 1758)
Synonyma

Estrilda amandava
Sporaeginthus amandava

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tygříček tečkovaný (Amandava amandava) je středně velký zpěvný pták z čeledi astrildovitých, z rodu Amandava. Vyskytuje se na otevřených plochách, jako jsou pole či louky tropické Asie, současně je to i oblíbený okrasný pták, který bývá chován i v Česku. Atraktivní jsou především samci se svým pestrým zbarvením. Rodové jméno Amandava je odvozeno od města Ahmedabad v Indii, odkud byli dříve tito ptáci exportováni do obchodů se zvířaty.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Samička tygříčka tečkovaného v Indii

Tygříček tečkovaný byl dříve zahrnut v rodu Estrilda, kam jej zařadil Jean Delacour. V tomto rodu bychom dnes nalezli především astrildy, jako je astrild vlnkovaný nebo žlutobřichý. Pozdější testy DNA a různá pozorování ale přiřazovali tyto ptáky spíše mezi tygříčky. V současnosti jsou uznávány celkem tři poddruhy, z nichž jeden má dokonce i český název: tygříček tečkovaný indický (Amandava amandava amandava), Amandava amandava flavidiventris a Amandava amandava punicea. Rozdíly mezi jednotlivými poddruhy jsou především v sytosti barve a rozmístění skvrn.

Sameček z Rajkotu

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mladá samička

Tento malý zpěvný pták je snadno rozpoznatelný od ostatních druhů, především pak samci. Pohlavní dimorfismus je výrazný: samičky jsou většinou menší, ale liší se především zbarvením, které je téměř celé světle hnědé, až na dolní partie, které jsou bílé. Mají oranžový, mohutnější zobák a nohy ve stejné barvě. Oči jsou velké kulaté, oříškové barvy. Naopak samečci jsou velmi pestří; většinu jejich těla pokrývá rudě červená, na křídlech se pak červená střídá s hnědou a po jejich okrajích jsou i bílé drobné skvrnky. Ocasní pera jsou černá, na konci zakulacená. I zobák je docela jiný, není tak mohutný, spíše do špičky a v podobném odstínu červené, jaký je na hlavě. Jejich oči jsou opět rudě červené. Mladí jedinci se podobají spíše samičkám a jejich pohlaví lze plně rozeznat až po prvním přepeřování.

Výskyt a populace[editovat | editovat zdroj]

Tygříček tečkovaný se vyskytuje především v otevřených terénech s vysokou trávou, hlavně v blízkosti vodního toku či lidských obydlí. Poddruhy se liší i v místech rozšíření, například tygříčka tečkovaného indického můžeme pozorovat v Bangladéši, Indii, Srí Lance, Nepálu a Pákistánu, poddruh Amandava amandava flavidiventris žije nejčastěji na území Číny, Indonésie, Thajska a Vietnamu a populace tygříčků tečkovaných na východ od ostrova Jáva bývá nazývána Amandava amandava punicea.

Za pomoci lidí se tito ptáci volně vyskytují ale i v jižním Španělsku, na Bruneji, Fidži, v Egyptě, Malajsii, Portugalsku, Singapuru, Havaji nebo Portoriku.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tento druh astrildovitých ptáků je obvykle k vidění v menších hejnech do patnácti kusů. Na přítomnost lidí většinou reagují schováváním se ve vysoké trávě. Období hnízdění probíhá v monzunovém období nebo krátce po něm. Tehdy se od sebe jednotlivé páry většinou drží dále, ale obecně nejsou agresivní. Samečci se před samičkami většinou „upravují“, tedy čechrají a uhlazují si peří. Hnízda staví ze stébel trávy a samička do něj později naklade pět až šest čistě bílých vajec. Živí se hlavně semeny trav, mimo to ale také hmyzem, jako jsou termiti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red avadavat na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-18]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]